Marek Konwa (Shimano-Polska) wygrał cykl Vacansoleil Grand Prix MTB 2010. 20-latek pozostawił za swoimi plecami 10-krotnego zwycięzcę zawodów organizowanych przez Czesława Langa, Marka Galińskiego (JBG-2).

Wyścig elity mężczyzn rozpoczął się od zabójczego tempa Marka Konwy, którego nie był w stanie wytrzymać żaden z zawodników. Marek Galiński, który bronił koszulki lidera Vacansoleil GP MTB, podążał za Konwą, tracąc jednak z okrążenia na okrążenie. Za nimi jechała dwójka kolejnych kolarzy JBG-2, Kornel Osicki i Piotr Brzózka.

Konwa pewnie zmierzał po zwycięstwo, a co za tym idzie - w klasyfikacji generalnej. Galiński nie był w stanie odrobić strat do młodszego kolegi i musiał pogodzić się z faktem, że straci granatową koszulkę lidera. W końcówce z sił nieco opadł Osicki, co wykorzystał Brzózka, zajmując trzecie miejsce.

Trasa była bardzo wymagająca, a ilość rund którą musieliśmy pokonać była dość duża, gdyż wyścig trwał ponad dwie godziny. Cieszę się, że udało mi się zwyciężyć w Szczawnie, a także w klasyfikacji końcowej - powiedział Konwa, który wygrał również przed tygodniem w Białymstoku. Zwycięzca odjechał pięknym czterokołowcem Zumico.