Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada zorganizują piłkarskie mistrzostwa świata w 2026 roku - zdecydowała w środę FIFA na kongresie w Moskwie. USA będą gospodarzem po raz drugi, Meksyk - po raz trzeci, a Kanada w tej roli zadebiutuje.

W środowym głosowaniu na kongresie FIFA w Moskwie kandydatura krajów Ameryki Północnej otrzymała większe poparcie od propozycji Maroka. Wspólna kandydatura USA, Meksyku i Kanady otrzymała 134 głosy, a oferta Maroka - 65. Jeden delegat wybrał opcję "żadna z nich".

Podczas kongresu odbyły się ostatnie przed głosowaniem 15-minutowe prezentacje obu kandydatur. Według własnych wyliczeń przyszłych gospodarzy, turniej w ich krajach ma wygenerować łącznie 11 miliardów dolarów zysku, podczas gdy Marokańczycy oszacowali go na 5 miliardów.

W 2026 roku w mundialu weźmie udział 48 drużyn, łącznie odbędzie się 80 meczów. Większość z nich - 60 - rozegrana zostanie na terenie USA, a Kanada i Meksyk podzielą się po połowie pozostałymi. Finał odbędzie się w New Jersey na MetLife Stadium, gdzie na co dzień występują futboliści New York Giants i New York Jets.

Dziękujemy za obdarzenie nas takim zaufaniem. Dzisiaj jedynym zwycięzcą jest futbol - stwierdził prezes piłkarskiej federacji USA, Carlos Cordiero.

Mundial w 3 krajach to nowość

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata odbędą się w trzech krajach. W przeszłości tylko raz było dwóch współgospodarzy - Japonia i Korea Południowa w 2002 roku.

Maroko ubiegało się o status organizatora po raz piąty. W 1994 roku kandydatura kraju z północnej Afryki przegrała z ofertą... USA. Meksyk był z kolei gospodarzem w 1970 i 1986 roku.

Było to pierwsze głosowanie FIFA nad wyborem organizatora mundialu od 2010 roku, kiedy przyznano status gospodarza Rosji w 2018 oraz Katarowi w 2022 roku.

Wówczas decyzję podejmował 22-osobowy Komitet Wykonawczy, a niektórzy jego członkowie zostali później wykluczeni z aktywności piłkarskiej w związku z zarzutami korupcyjnymi.

Po aferze FIFA w światowej centrali dokonano zmian, mających na celu zwiększenie transparentności. W środę prawo głosu mieli przedstawiciele wszystkich (niezawieszonych) federacji członkowskich.

Przed wyborem gospodarzy MŚ głos, w przededniu rosyjskiego mundialu, zabrał prezydent Władimir Putin. Dziękujemy FIFA za oddzielanie polityki od sportu. Rosja zawsze podzielała tę zasadę. Prezydent Gianni Infantino przejął organizację w skomplikowanym momencie, ale jest bardzo dobrym przywódcą i prawdziwym wojownikiem. Pokażemy wszystkim kibicom, że Rosja to otwarty, gościnny kraj - stwierdził.

Infantino zapowiedział z kolei, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach, które odbędą się 5 czerwca 2019 roku. Pierwszą, niepełną kadencję rozpoczął w lutym 2016 roku po tym, jak ze stanowiska ustąpił uwikłany w nieprawidłowości finansowe Joseph Blatter.

Sawicki: mundial w trzech krajach będzie czymś niezwykłym

Obecny na kongresie FIFA w Moskwie sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki stwierdził, że piłkarskie mistrzostwa świata w 2026 roku w USA, Kanadzie i Meksyku będą czymś niezwykłym. Jak dodał, polska delegacja głosowała za wspólną kandydaturą tych krajów. Kandydatura USA, Kanady i Meksyku została przygotowana perfekcyjnie zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Mundial w trzech krajach, które razem mają około 500 milionów mieszkańców, będzie czymś niezwykłym - podkreślił Sawicki.
Jego zdaniem nie będzie kłopotów z organizacją imprezy na dużej przestrzeni. Jest tam wszystko, czego potrzeba, aby przeprowadzić tak wielki turniej jak mundial: infrastruktura, gotowe stadiony, a także wielka liczba kibiców, dla których piłka nożna odgrywa coraz ważniejszą role w ich życiu - dodał sekretarz generalny PZPN.

Przyznał, że Polska głosowała właśnie za tymi trzema krajami. Oprócz Sawickiego na kongresie FIFA polską federację piłkarską reprezentowali wiceprezesi - Andrzej Padewski (odpowiedzialny w PZPN za sprawy zagraniczne) oraz Eugeniusz Nowak (sprawy organizacyjno-finansowe).

Gospodarze piłkarskich mistrzostw świata:

1930  Urugwaj

1934  Włochy

1938  Francja

1950  Brazylia

1954  Szwajcaria

1958  Szwecja

1962  Chile

1966  Anglia

1970  Meksyk

1974  RFN

1978  Argentyna

1982  Hiszpania

1986  Meksyk

1990  Włochy

1994  USA

1998  Francja

2002  Korea Płd./Japonia

2006  Niemcy

2010  RPA

2014  Brazylia

2018  Rosja

2022  Katar

2026  USA/Meksyk/Kanada

(ph, ak)