Dwugodzinna przerwa z powodu deszczu nie przeszkodziła Rogerowi Federerowi w awansie do 1/8 finału wielkoszlemowego US Open. Rozstawiony z numerem drugim szwajcarski tenisista pokonał w 3. rundzie Hiszpana Marcela Granollersa 4:6, 6:1, 6:1, 6:1.

33-letni Federer, zwycięzca 17 turniejów Wielkiego Szlema (obecnie występuje w 60. imprezie tego cyklu), przegrał tylko pierwszego seta w konfrontacji z zajmującym 42. miejsce w rankingu światowym Granollersem.

Przy stanie 2:5 w inauguracyjnej partii gra została przerwana z powodu opadów. Po długim odpoczynku (przymusową przerwę mieli też m.in. Marcin Matkowski i Czeszka Kveta Peschke, którzy awansowali do ćwierćfinału miksta) Hiszpan zapewnił sobie zwycięstwo, lecz później dominował już Szwajcar.

W czwartej rundzie zawodów na Flushing Meadows przeciwnikiem Federera będzie kolejny Hiszpan Roberto Bautista Agut (17). Jeśli faworyt wygra, będzie to jego 70. zwycięstwo w Nowym Jorku; dotychczasowy bilans wynosi 69-9.

Do tej pory Szwajcar triumfował w US Open w latach 2004-2008.