Robert Lewandowski zajął jednak piąte, a nie czwarte miejsce w plebiscycie na piłkarza roku UEFA. Europejska federacja zmieniła pierwotnie opublikowane wyniki. Do finałowej trójki wybrani zostali: Argentyńczyk Lionel Messi, Francuz Franck Ribery oraz Portugalczyk Cristiano Ronaldo. Na czwartym miejscu znalazł się Holender Arjen Robben. Wyboru dokonali dziennikarze ze wszystkich federacji zrzeszonych w UEFA. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi 29 sierpnia w Monako, przy okazji ceremonii losowania grup Ligi Mistrzów.

UEFA nie ujawniła, jakim poparciem cieszyli się finaliści, natomiast podała liczbę punktów, otrzymanych przez pozostałych zawodników wybranych wcześniej do czołowej dziesiątki. Listę z miejscami 4-10 pierwotnie otwierał napastnik Borussii Dortmund z 80 punktami. Po kilku godzinach UEFA opublikowała jednak zmienione wyniki. Tuż przed Polakiem znalazł się ostatecznie gracz zwycięzcy Ligi Mistrzów Bayernu Monachium Arjen Robben. Na szóstym miejscu uplasował się jego kolega Niemiec Thomas Mueller.

Lewandowski w sezonie 2012/13 nie zdobył żadnego trofeum, ale doceniono go m.in. za cztery bramki strzelone Realowi Madryt w półfinale Champions League oraz tytuł wicekróla strzelców Bundesligi.

Do finałowej trójki wybrany został jeden przedstawiciel Bayernu - Ribery oraz dwóch piłkarzy uznawanych od lat za najlepszych na świecie - Messi (Barcelona) i Ronaldo (Real Madryt).

Każdy dziennikarz uczestniczący w plebiscycie wybierał pierwszą piątkę zawodników Europy, przyznając pierwszemu pięć punktów, drugiemu - cztery itd. Przed rokiem plebiscyt wygrał pomocnik Barcelony Andres Iniesta, natomiast w 2011 nagrodę odebrał jego kolega z drużyny Messi.

Wyniki plebiscytu FIFA (miejsca 4-10):