Michał Przysiężny niespodziewanie pokonał rozstawionego z numerem piątym Francuza Jo-Wilfrieda Tsongę 4:6, 7:5, 7:6 (11-9) w pierwszej rundzie tenisowego turnieju ATP Tour na twardych kortach w Tokio (z pulą nagród 1,37 mln dol.). W drugiej rundzie rywalem Polaka będzie Uzbek Denis Istomin sklasyfikowany na 60. pozycji w rankingu ATP.

Spotkanie miało pasjonujący przebieg. Pochodzący z Głogowa Przysiężny, który zajmuje w rankingu ATP 142. miejsce, podczas gdy jego rywal 12., obronił w tie-breaku trzeciego seta trzy piłki meczowe, zanim sam nie stanął przed szansą na zwycięstwo.

Najwięcej emocji wzbudził trzeci set, w którym Przysiężny prowadził już 3:0. Francuz przerwał mecz i poprosił o lekarza. Po kilku minutach, gdy okazało się, że nic poważnego mu nie dolega i pojedynek wznowiono, szybko doprowadził do wyrównania. Przy stanie 6:5 dla Polaka, serwował rywal, który wygrał gema i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break.

Finałowa rozgrywka zaczęła się atakiem Tsongi, który prowadził już 5-1 i 6-4, ale polski tenisista zdołał się wybronić i po chwili przejął inicjatywę, by ostatecznie wygrać 11-9.

30-letni Przysiężny w stolicy Japonii zanotował dziewiątą tegoroczną turniejową wygraną. Z 29-letnim Tsongą zmierzył się po raz pierwszy w karierze.

Francuz dwa lata temu odnosił największe sukcesy, był wtedy piątym tenisistą w światowym rankingu ATP. Nie wygrał dotychczas żadnego wielkoszlemowego turnieju, ale w 2008 roku był finalistą Australian Open. W zeszłym roku dotarł do półfinału Rolanda Garrosa, a w 2011 i 2012 roku grał w 1/2 finału w Wimbledonie.

Z turniejem pożegnał się także rozstawiony z jedynką Szwajcar Stanislas Wawrinka, który przegrał z Japończykiem Tatsumą Ito 5:7, 2:6.

Wyniki:

Michał Przysiężny (Polska) - Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 5) 4:6, 7:5, 7:6 (11-9)

Tatsuma Ito (Japonia) - Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 1) 7:5, 6:2.