Po południu centrum miasta opanują rowerzyści. A dokładniej – kolarze biorący udział w drugim etapie Tour de Pologne. Wyścig przejedzie trasą z Serocka do Białegostoku, co będzie się wiązać z zakłóceniami w ruchu drogowym w tym rejonie. Długość dzisiejszego odcinka wynosi 219 kilometrów.

Od godziny 6.00 rano zamknięty jest niewielki fragment ulicy Piłsudskiego oraz ulica Kościelna, a po 14.30 zamknięte zostanie właściwie całe centrum miasta. Nie będzie można jeździć ulicami Miłosza, Mickiewicza, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Kilińskiego i Lipową.

Przed 17.00 zostanie wyłączona z ruchu także ulica Ciołkowskiego, bo nią do miasta wjadą kolarze nadciągający od strony miejscowości Łapy. Innymi niż zwykle trasami będzie jeździć zdecydowana większość linii autobusowych, a całkowite przywrócenie normalnego ruchu na terenie Białegostoku planowane jest dopiero na godzinę 20.00.

Nad ranem nad Serockiem przeszła burza. Obecnie - słońce walczy z chmurami, ale aura nie jest przyjemna: duszna, parna i robi się coraz goręcej. A przed kolarzami długa trasa.

Bardzo długi etap, zobaczymy, co się wydarzy. Będziemy na pewno atakowali - mówi trener polskiej reprezentacji Piotr Wadecki. Po wczorajszej ucieczce Błażeja Janiaczyka kibice liczą na kolejne biało-czerwone zrywy, choć trasa jest płaska i zapewne do Białegostoku wjedzie cały peleton. Ale jest o co walczyć: kilka premii – Brok, Małkinia, Ciechanowiec, a na koniec trzy rundy po ulicach Białegostoku.

Tour de Pologne - turystycznie

Wyścig to jednak nie tylko atrakcje dla miłośników sportu. Jedną z pierwszych miejscowości, przez które przejadą dziś kolarze jest Ciechanowiec. To podlaskie miasto słynie z pierwszego w Polsce muzeum pisanek. Unikatowy zbiór oglądał reporter RMF FM Andrzej Piedziewicz. Posłuchaj relacji:

W Białymstoku 150 lat temu urodził się Ludwik Zamenhof, twórca sztucznego języka esperanto. Inspiracją dla niego była mnogość języków używanych w tym mieście, co niekiedy utrudniało porozumienie. W esperanto określeń związanych z rowerami nie brakuje. Z Przemysławem Wierzbowskim z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów rozmawiał nasz reporter. Posłuchaj relacji: