Brytyjczyk Geraint Thomas (Sky) wygrał 11. etap kolarskiego Tour de France z górską metą w La Rosiere w Alpach i został nowym liderem wyścigu. Kolejne straty poniósł Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który spadł na 22. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Było to pierwsze zwycięstwo kolarza z Wielkiej Brytanii w tegorocznym wyścigu.

Na krótkim, ale trudnym górskim etapie z Albertville do La Rosiere Espace San Bernardo (108,5 km), pierwszym w tej edycji "Wielkiej Pętli" kończącym się podjazdem na metę, Thomas wyprzedził o 20 sekund Holendra Toma Dumoulina (Sunweb), zwycięzcę ubiegłorocznego Giro d'Italia oraz swojego rodaka i kolegę z ekipy Chrisa Froome'a. Obu liderów grupy Sky do decydującego ataku na ostatnich kilometrach podprowadził Michał Kwiatkowski, dający zmianę jako ostatni w ekipie.

W klasyfikacji generalnej Thomas wyprzedza Froome'a o 1.25 i Dumoulina o 1.44.

Przed startem w Albertville Froome, który w tej edycji imprezy ma szanse na rekordowe piąte zwycięstwo w wyścigu, mówił że "byłoby wspaniale, gdyby Geraint założył dziś żółtą koszulkę". Efekty etapu są jeszcze lepsze dla ekipy Sky, gdyż na czele ma dwóch swoich kolarzy.

32-letni Thomas był już liderem Tour de France w pierwszych czterech dniach edycji 2017. W minionym miesiącu wygrał Criterium du Dauphine, będący alpejskim testem przed "Wielką Pętlą".

To nierealne! Nie spodziewałem się, że dziś wygram. Czułem się jednak bardzo dobrze i wiedziałem, że jestem w stanie zaatakować. Byłem w idealnej sytuacji - mówił na mecie Walijczyk, dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich (Pekin 2008, Londyn 2012) w drużynie Wielkiej Brytanii w torowym wyścigu na dochodzenie.

Wydawało się, że w środę może wygrać samotnie zmierzający do mety Hiszpan Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), ale został wyprzedzony przez rywali na ostatnich kilkuset metrach. Został sklasyfikowany na piątym miejscu.

Dotychczasowy lider Belg Greg van Avermaet (BMC) przestał się liczyć w stawce jeszcze przed półmetkiem. Na mecie stracił 22.23 i w klasyfikacji generalnej spadł na 27. miejsce (strata 20.11).

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) przyjechał na metę ze stratą 11.29. Polak, mimo pomocy kolegów z ekipy Bora-Hansgrohe, zaczął mieć kłopoty z utrzymaniem się w grupie z faworytami wyścigu w połowie trasy, na podjeździe na premię "poza kategorią" Col du Pre (1748 m n.p.m.) na 58. kilometrze. W klasyfikacji generalnej spadł z 13. na 22. miejsce, do lidera traci 13.19.

Limit czasu, określony przez organizatorów na 31 minut i 27 sekund, przekroczyło w środę czterech kolarzy znanych z umiejętności finiszowania po płaskiej trasie: zwycięzca 30 etapów Tour de France Brytyjczyk Mark Cavendish (Dimension Data), Niemcy Marcel Kittel i Rick Zabel (Katusha-Alpecin) oraz Australijczyk Mark Renshaw (Dimension Data).

W czwartek odbędzie się trzeci - najdłuższy (175,5 km) i najtrudniejszy - etap alpejskiego tryptyku, ze startem w Bourg-Saint-Maurice Les Arcs. Kolarzy czekają na trasie m.in. dwie górskie premie "poza kategorią" - Col de la Madelaine (2000 m n.p.m.) i Col de la Croix de Fer (2067 m) oraz 12,8-kilometrowa wspinaczka na metę do legendarnego Alpe d'Huez (1850 m) przy średnim przewyższeniu 8,1 procent.

Po raz 30. etap Tour de France zakończy się w tej stacji narciarskiej. W 1952 roku, gdy kolarze wspinali się tu pierwszy raz, po pokonaniu 21 wiraży ułożonych na zboczu w serpentynę, zwyciężył słynny Włoch Fausto Coppi.