Duńczyk Chris Anker Sorensen z grupy Saxo Bank wygrał 8. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. Trasa miała długość 189 km i prowadziła z Chianciano do górskiej stacji Monte Terminillo. Pozycję lidera utrzymał Kazach Aleksander Winokurow (Astana).

Drugie miejsce zajął Włoch Simone Stortoni (Colnago CSF Inox), tracąc do zwycięzcy 30 s, a trzecie - Hiszpan Xavier Tondo (Cervelo) - strata 36 s.

Etap rozgrywano w trudnych warunkach atmosferycznych, przy gęstej mgle. Do mety zawodnicy mieli do przejechania stromy, kilkukilometrowy podjazd. Sorensen uciekł z peletonu i samotnie minął linię mety.

Dwaj Polacy, zawodnicy grupy Liquigas, nie znaleźli się w czołowej grupie. Sylwester Szmyd był 76. ze stratą 12.33 do Sorensena, Maciej Bodnar 177. - strata 23.00.

Przed startem do niedzielnego etapu z wyścigu wycofał się jeden z najlepszych sprinterów Włoch Alessandro Petacchi, który w historii swojego udziału w Giro ma na koncie 21 zwycięstw. W tym roku 36-letniemu Włochowi nie udało się zwyciężyć.