Usain Bolt zdecydowanie wygrał bieg na 100 metrów w ramach Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Najszybszy człowiek świata wywalczył czas 9,98 sekundy. Spełnił swoje obietnice. Zapowiadał, że chciałby osiągnąć w Polsce wynik poniżej 10 sekund. Ustanowił tym samym nieoficjalny rekord świata na tym dystansie w hali.

Jamajczyk wyprzedził swojego rodaka Sheldona Mitchella aż o 0,35 sekundy. Trzeci był Amerykanin Trell Kimmons (10,34 sekundy), a piąty - Karol Zalewski. Polak wywalczył czas 10,47 sekundy.

Bolt po raz pierwszy w tym sezonie pobiegł poniżej 10 sekund. Nieoficjalny rekord na 100 metrów w hali pobił o 0,07. Poprzedni należał do reprezentanta Namibii Frankie Fredericksa, który w lutym 1996 roku uzyskał w Tampere 10,05 sekundy. Zwykle pod dachem nie rozgrywa się natomiast biegów na tym dystansie.

Włodarczyk i Fajdek wygrali w rzucie młotem

Anita Włodarczyk wynikiem 77,66 metra i Paweł Fajdek z rekordem Polski 83,48 metra wygrali z kolei na Stadionie Narodowym konkursy rzutu młotem.

Fajdek był w rewelacyjnej formie. Dwukrotnie posłał młot na odległość powyżej 83 metrów. Najpierw w drugiej próbie osiągnął 83,48, a w trzeciej tylko o dziewięć centymetrów mniej. Również pozostałe rezultaty były na bardzo wysokim poziomie - 80,16, 82,16, 81,57 i 81,46. Zdecydowanie pokonał mistrza olimpijskiego, Węgra Krisztiana Parsa - 78,56.

Jeszcze parę dni temu w mistrzostwach Europy w Zurychu kolejność była odwrotna. Fajdek, trenujący z Czesławem Cybulskim, założył na szyi srebrny medal. Złoto wywalczył Pars.

Włodarczyk chciała natomiast, jako pierwsza kobieta w historii, rzucić w Warszawie młot powyżej 80 metrów. Nie udało się, ale konkurs może również uznać za udany. Bardzo równe i dalekie próby dały jej zwycięstwo. W najdalszym, czwartym podejściu miała 77,66 metra. Drugą Betty Heidler pokonała o ponad metr - 76,26.

Małachowski i Majewski z drugimi wynikami

W zawodach skoku wzwyż kobiet trzecie miejsce zajęła Karolina Lićwinko. Skoczyła 1,91 metra. Wygrała Rosjanka Marija Kuczina, która uzyskała o 6 centymetrów więcej. Drugie miejsce zajęła Ukrainka Oksana Okuniewa z wynikiem 1,94 metra.

Drugi w konkursie rzutu dyskiem był z kolei Piotr Małachowski. Uzyskał 65,30 metra. O 2,10 metra dalej rzucił zwycięzca - Niemiec Robert Harting. Na trzecim miejscu z rezultatem 65,20 metra uplasował się brązowy medalista mistrzostw Europy z Zurychu Robert Urbanek.

Także na drugim miejscu zawody w pchnięciu kulą zakończył Tomasz Majewski. Jego wynik to 20,25 metra. Wygrał brązowy medalista olimpijski, Amerykanin Reese Hoffa (20,81 metra). Trzeci był jego rodak - wicemistrz olimpijski z Pekinu Christian Cantwell (20,13 metra).