To będzie 30 godzin prawdy o tym, jak jesteśmy przygotowani do Euro 2012. Jutro - na miesiąc przed turniejem - rozpoczną się ćwiczenia urzędników i służb o kryptonimie Libero II. Sprawdzone zostanie to, kto i za co jest odpowiedzialny podczas turnieju oraz czy ten podział ról i obowiązków działa. Ćwiczenia będą prowadzone równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie.

Dla sztabów operacyjnych z wymienionych miast jutro będzie nie 8 maja, a 12 czerwca. Wówczas w Warszawie Polska gra z Rosją, a we Wrocławiu Czesi z Grekami. Na symulację tego dnia mistrzostw zdecydowano się z dwóch powodów.Po pierwsze, będą już znane wyniki pierwszej serii spotkań, a po drugie 12 czerwca wypada we wtorek. Trzeba będzie skoordynować normalny dzień pracy z najazdem kibiców.

Sprawdzian na różnych polach

Dla każdego ze stadionów, strefy kibica, lotniska czy dworca kolejowego jest przygotowany odrębny plan operacyjny. Schemat działania na każdy z dni mają też służby - straż pożarna czy policja. W sumie planów jest 113.

Marcin Herra - prezes spółki PL 2012, zaznacza, że ćwiczenia Libero II to dla nich decydujący test przed turniejem. Organizowany po to, żeby w trakcie turnieju mieć pełną jasność, kto podejmuje decyzje w sytuacjach planowych jak i tych nieplanowych - podkreśla Herra.

Planowy scenariusz jest bardzo dokładny. Konkretne działania rozpisane są na godziny. Chodzi przede o to, by sprawdzić, jak będzie wyglądała współpraca poszczególnych służb i jak przebiega proces podejmowania decyzji.

Podczas jutrzejszych ćwiczeń każdy ze sztabów operacyjnych, w każdym z pięciu miast, będzie dostawał świeże komunikaty na temat tego, co w danej chwili się dzieje. Chodzi między innymi o transport i zachowania kibiców.

Tak zwane sytuacje nieplanowane to na przykład wypadki drogowe. Jednym z ćwiczonych scenariuszy ma być wariant zakładający utrudniony dojazd o stadionu. Wówczas powinien zostać wdrożony jeden ze 113 planów operacyjnych.

Ćwiczenia sprawdzą gotowość

Prezes spółki PL 2012 zapewnia, że służby i urzędnicy są gotowi na wszystko. Ćwiczenia mają to jedynie potwierdzić. Jeśli przebiegną sprawnie, będzie to kolejny krok do ogłoszenia gotowości operacyjnej polski do Euro 2012. Ta ma zostać ogłoszona 15 maja.