Rosja została pierwszym finalistą 33. mistrzostw Europy koszykarek. Reprezentacja "Sbornej" pokonała w Łodzi wicemistrza świata Czechy 85:53 (22:18, 17:8, 22:17, 24:10). W niedzielnym finale Rosjanki zmierzą się ze zwycięzcą drugiego półfinału Francja - Turcja.

Rosjanki, podobnie jak przed dwoma laty, wystąpią w finale EuroBasketu. Tym razem miały łatwiejsza przeprawę półfinałową niż w 2009 roku, gdy rywalizowały z Hiszpankami. Czeszki, po których widać było zmęczenie długim turniejem, nie potrafiły zatrzymać rozpędzonej maszyny pod dowództwem Borisa Sokolowskiego, zmierzającej do jasno określonego celu - igrzysk w Londynie 2012.

Wicemistrzynie Europy miały przewagę od pierwszych minut. Grały twardo w obronie, zespołowo w ataku, miały wysoką skuteczność rzutów za dwa punkty - 59 proc. w całym spotkaniu i przewagę w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła. Trafiły dziewięć razy zza linii 6,75 m, przy zaledwie czterech takich rzutach Czeszek.

Po trzech i pół minutach meczu Rosja prowadziła 9:2 i trener wicemistrzyń świata występujących w Polsce bez liderki Hany Horakovej, najlepszej zawodniczki Europy 2010, zmuszony był do wzięcia czasu. Przerwa w grze nie odmieniła radykalnie sytuacji na parkiecie. Gdy jego podopiecznym udało się dojść rywalki na cztery-pięć punktów, sprawy w swoje ręce brała najskuteczniejsza z Rosjanek - Jelena Daniloczkina. Po jej rzutach Rosja prowadziła na początku drugiej kwarty 25:18, a pod jej koniec 39:26.

Druga połowa to całkowita dominacja Rosjanek, które mimo wysokiego i pewnego prowadzenia grały do końca twardo w defensywie. Zmiany trenera Czeszek Lubora Blazka nie przynosiły oczekiwanego efektu - jego podopieczne popełniły aż 18 strat, przy zaledwie siedmiu Rosjanek. W samej końcówce wicemistrzynie Europy grały tak swobodnie, jakby spotkanie w Łodzi było treningiem, a nie meczem w półfinale EuroBasketu, którego stawką jest także walka o igrzyska olimpijskie.

Po 30 minutach Rosja prowadziła 61:43, a w ostatniej części uzyskała przewagę ponad trzydziestu punktów.

Rosja - Jelena Daniloczkina 18, Ludmiłą Sapowa 16, Ilona Korstin 11, Maria Stiepanowa 11, Irina Osipowa 8, Swietłana Abrosimowa 6, Tatiana Vidmer 4, Jewgienija Bieliakowa 3, Marina Kuzina 2, Olga Artieszyna 2, Tatiana Popova 2, Natalia Miasoedowa 2

Czechy - Petra Kulichova 10, Ilona Burgrova 10, Eva Viteckova 8, Jana Vesela 8, Katerina Elhotova 5, Alena Hanusova 3, Michaela Zrustova 3, Veronika Bortelova 2, Romana Hejdova 2, Katerina Bartonova 2, Zora Skrabalova 0