Rosja pokonała Finlandię 5:2 (1:1, 2:1, 1:0) w finale rozgrywanych w Mińsku hokejowych mistrzostw świata. Rosjanie zdobyli tytuł po raz piąty - poprzednio sięgnęli po niego w roku 2012. Brązowy medal wywalczyli Szwedzi po zwycięstwie nad Czechami 3:0.

Bramki dla Rosji: Siergiej Szyrokow (11), Aleksander Owieczkin (28), Jewgienij Małkin (36), Danis Zaripow (45), Wiktor Tichonow (56).

Bramki dla Finlandii: Iiro Pakarinen (20), Olli Palola (27).

Kary: Rosja - 12 minut, Finlandia - 28 minut.

Rosyjscy hokeiści zrehabilitowali się za nieudany występ na igrzyskach w Soczi. W mistrzostwach świata w Mińsku sięgnęli po tytuł w wielkim stylu: wygrali wszystkie dziesięć meczów, w tym dwukrotnie z Finami, którzy wyeliminowali ich w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego. "Sborna" pokonała drużynę "Suomi" najpierw w grupie 4:2, a potem w meczu finałowym 5:2.

W finale tylko na chwilę Rosjanom zajrzał w oczy koszmar z ostatniej olimpiady. W 27. minucie Olli Palola trafił do bramki Siergieja Bobrowskiego i Finowie prowadzili 2:1. 43 sekundy później wyrównał jednak Aleksander Owieczkin, a po kolejnych ośmiu minutach gola strzelił Jewgienij Małkin. W ostatniej tercji zwycięstwo Rosjan przypieczętowali Danis Zaripow i Wiktor Tichonow.

W finałowym meczu "Sbornej" nie mógł poprowadzić trener Olegs Znaroks, ukarany przez międzynarodową federację za kłótnię w półfinale z drugim trenerem Szwedów Rikardem Groenborgiem.

Hokejową elitę opuszczają Kazachstan i Włochy.