Do rozpoczęcia 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi pozostaje rok. Komitet Organizacyjny zapewnia, że przygotowania do imprezy przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na obiektach sportowych trwają ostatnie prace wykończeniowe. Opóźniona jest jedynie budowa stadionu miejskiego, na którym odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk.

Cała infrastruktura sportowa powstała w Soczi od podstaw. Miasto nie miało dotąd żadnego doświadczenia w organizacji wielkich międzynarodowych imprez sportowych. Za to w najbliższych latach będzie gospodarzem nie tylko igrzysk. W 2014 roku odbędzie się tu wyścig o Grand Prix Rosji Formuły 1 (w poniedziałek Putin podejmował szefa Formuły 1 Berniego Ecclestone'a), a w 2018 roku - mecze piłkarskich mistrzostw świata.

Na potrzeby igrzysk w Soczi i odległej o 39 km Krasnej Polanie powstało 11 obiektów, w tym stadion na 40 tys. osób, pałac lodowy dla zawodników łyżwiarstwa figurowego i short tracku (pomieści 12 tys. widzów), duża i mała arena lodowa dla hokeistów (odpowiednio 12 i 7 tys. miejsc), stadion łyżwiarstwa szybkiego (8 tys. miejsc), hala do curlingu (3 tys. miejsc), a także ośrodek do zawodów biathlonowych i w biegach narciarskich, dwie skocznie narciarskie, ośrodek dla alpejczyków, tor saneczkowo-bobslejowy i park snowboardowy.

Komitet Organizacyjny Soczi-2014 zapewnia, że przygotowania do igrzysk przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wszystkie obiekty sportowe są już praktyczne gotowe, a zaplanowane zawody testowe, w tym międzynarodowe, odbywają się w wyznaczonych terminach. W ubiegłym tygodniu odbyły się tam zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich, kombinacji klasycznej i short tracku, a na najbliższe tygodnie zaplanowano pucharową rywalizację w bobslejach, skeletonie, saneczkarstwie, snowboardzie, freestylu i biathlonie.

Na obiektach sportowych trwają ostatnie prace wykończeniowe. Opóźniona jest jedynie budowa stadionu miejskiego, na którym odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Obiekt ten wznoszony jest również z myślą o piłkarskim mundialu w 2018 roku. Powinien być oddany do użytku najpóźniej w kwietniu.

Dobiega również końca budowa obiektów infrastruktury. Zaawansowanie tych prac Komitet Organizacyjny ocenia na 95 procent. Najbardziej spieszyć się muszą robotnicy wznoszący hotele, a także modernizujący obiekty energetyczne i telekomunikacyjne.

Z myślą o wielkiej imprezie sportowej zbudowano m.in. składającą się praktycznie wyłącznie z tuneli i mostów 48-kilometrową magistralę drogowo-kolejową Adler-Soczi-Krasna Polana, 172-kilometrowy gazociąg Dżubga-Łazariewskoje-Soczi, dwie elektrociepłownie, odnowiono kanalizację i wodociągi, rozbudowano port morski, wybudowano lotnisko, odnowiono lub wybudowano hotele, sanatoria i domy wypoczynkowe.

Organizacja igrzysk pochłonie rekordowe koszty

Wiadomo już, że koszty organizacji 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będą rekordowe. Korporacja państwowa Olimpstroj, odpowiedzialna za budowę aren sportowych i obiektów infrastruktury, szacuje, że przekroczą one 1,5 bln rubli, czyli 50 mld dolarów. To prawie pięć razy więcej niż zakładano w 2007 roku (12 mld USD). Żadna z dotychczasowych olimpiad - letnich i zimowych - nie była tak droga. Nawet ta w Pekinie, której koszty nie przekroczyły 40 mld dolarów.

Ponad 1 bln rubli (33,3 mld USD) to pieniądze inwestorów. Duża część tych środków zostanie im jednak w różny sposób zrefundowana przez państwo. Eksperci tłumaczą, że koszty igrzysk są tak wielkie, ponieważ inwestorzy zaliczają do projektów olimpijskich wszystko, co budują w Soczi, nawet korporacyjne hotele.

Uroczystości z pompą

22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie zostaną rozegrane w dniach 7-23 lutego

2014 roku - ich rozpoczęcie zatem będzie równo za rok. Z tej okazji w Soczi odbędzie się wielka feta, na którą przyjedzie przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Jacques Rogge. Niewykluczone, że weźmie w niej udział prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, który od poniedziałku przebywa w Soczi. Wizytuje tam areny sportowe i obiekty infrastruktury zbudowane z myślą o olimpiadzie.

Soczi to najambitniejszy z projektów Putina, który ma tam jedną ze swoich rezydencji. Prezydent Rosji postawił sobie za cel uczynienie z tego czarnomorskiego miasta letniej stolicy Rosji oraz kurortu o międzynarodowej renomie. W lipcu 2007 roku osobiście zabiegał w Gwatemala City o przyznanie Soczi prawa organizacji igrzysk, a teraz na bieżąco nadzoruje przygotowania.

Głównym punktem czwartkowych uroczystości będzie widowisko w hali lodowej "Bolszoj", w którym wystąpi ponad 300 artystów, w tym największe gwiazdy rosyjskiego łyżwiarstwa figurowego, m.in. Irina Słucka, Tatiana Nawka, Tatiana Totmianina, Roman Kostomarow, Aleksiej Jagudin i Maksim Marynin. Lodowy spektakl, wyreżyserowany przez Ilję Awerbucha, opowie o najważniejszych etapach przygotowań do olimpiady.

Na początku show Rogge wręczy zaproszenia na igrzyska przedstawicielom narodowych komitetów olimpijskich Kanady, Brazylii, Korei Południowej i Rosji. Ostatnim akcentem wieczoru będzie pokaz sztucznych ogni.

Różne imprezy przypominające, że do olimpiady w Soczi pozostaje już tylko rok, odbędą się również w innych miastach FR. W stolicach wszystkich ośmiu okręgów federalnych Rosji - Moskwie, Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie, Rostowie nad Donem, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Piatigorsku i Chabarowsku - uruchomione zostaną specjalne zegary, które będą odmierzać czas do rozpoczęcia igrzysk. W samym Soczi zegar taki już stoi - uruchomiono go, kiedy do rozpoczęcia olimpiady pozostawało 1000 dni.