​Piłkarze Korony Kielce pokonali u siebie broniącą trofeum Arkę Gdynia 2:1 w pierwszym meczu półfinałowym Pucharu Polski. We wtorek Górnik zremisował w Zabrzu z Legią Warszawa 1:1. Rewanże zaplanowano na 17-18 kwietnia.

Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, którzy już w pierwszej minucie mogli objąć prowadzenie, jednak piłka po strzale głową Mateusza Szwocha poszybowała minimalnie nad poprzeczką. Kielczanie odpowiedzieli 13 minut później, kiedy najpierw obrońcy Arki przerwali groźną akcję Bartosza Rymaniaka, a chwilę później zamieszanie w polu karnym rywala wykorzystał Gruzin Nika Kaczarawa i strzałem głową zdobył gola.

Zdobyta bramka sprawiła, że obydwie drużyny zaczęły grać bardziej ofensywnie, co wpłynęło na większe tempo meczu. Przed przerwą blisko podwyższenia wyniku po strzale z dystansu był Jakub Żubrowski, ale dobrym refleksem w tej akcji wykazał się Krzysztof Pilarz.

Na początku drugiej połowy świetną akcją popisali się gospodarze, kiedy po dryblingu Kaczarawy piłka trafiła do Michaela Gardawskiego. Pomocnik Korony znalazł się w sytuacji sam na sam z Pilarzem, jednak uderzył wprost w bramkarza Arki, marnując w ten sposób szansę na drugie trafienie.

Kielczanie wciąż dominowali, co chwilę zagrażając bramce rywali. W 69. minucie na kieleckim stadionie padł drugi gol. Najpierw arbiter jednak odgwizdał spalonego, by po chwili - korzystając z wideoweryfikacji - zaliczyć gola zdobytego przez Kaczarawę.

Goście, podrażnieni utratą bramki, ruszyli do odrabiania strat. W 80. minucie, po błędzie Radka Dejmka, na 1:2 zmniejszył je Luka Zarandia, pokonując w sytuacji sam na sam Zlatana Alomerovica.

Piłkarze Korony w ostatnich minutach próbowali podwyższyć prowadzenie i zapewnić sobie większą zaliczkę przed rewanżem w Gdyni, jednak wynik nie uległ już zmianie.

Korona jest jedynym uczestnikiem półfinałów, który jeszcze nigdy nie zdobył tego trofeum, a w finale wystąpiła dotychczas tylko raz. Arka w ubiegłym roku sięgnęła po nie po raz drugi.

Zabrzanie zdobyli Puchar Polski sześciokrotnie - są na drugim miejscu w klasyfikacji wszech czasów. W tej statystyce bezkonkurencyjna jest Legia, która wywalczyła to trofeum 18 razy.

Finał odbędzie się 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie.