Kamil Stoch zajął piąte, a Dawid Kubacki szóste miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Zwyciężył prowadzący po pierwszej serii lider klasyfikacji generalnej Austriak Stefan Kraft.

Fińskie skoki już od kilku lat są w odwrocie i zawody przyciągnęły na trybuny zaledwie garstkę kibiców. Lepsza atmosfera niż w Lahti panowała nawet w ubiegłym tygodniu w rumuńskim Rasnovie.

Konkurs poprzedziły kwalifikacje, które wygrał Kubacki. 29-latek dobrze zaczął także walkę o pucharowe punkty. W pierwszej serii skoczył 127,5 m i zajmował drugie miejsce. Lepszy był jedynie Kraft, który osiągnął o dwa metry więcej. Stoch natomiast po 126,5-metrowej próbie był piąty.

W finale Stoch uzyskał 127,5 m, ale wystarczyło to tylko do utrzymania piątej pozycji. Miejsca na podium nie zachował Kubacki, któremu 126 m w drugiej próbie dało ostatecznie szóstą lokatę.

Kraft w finale szansy nie zmarnował. Znów osiągnął 129,5 m i cieszył się z 21. triumfu w karierze. Na drugiej pozycji uplasował się Niemiec Karl Geiger, a na trzeciej Norweg Daniel-Andre Tande, który po pierwszej serii był szósty. Polaków zdołał jeszcze wyprzedzić Słoweniec Anze Lanisek.

Pozostali Polacy zawiedli i nie awansowali do serii finałowej. 37. miejsce zajął Piotr Żyła, 42. Klemens Murańka, 48. Aleksander Zniszczoł i 49. Jakub Wolny.

Kraft umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ. Austriak ostatnio jest w wyśmienitej formie. Na podium stał w ośmiu z dziewięciu minionych konkursów, a cztery z nich wygrał. Nad drugim Geigerem ma 138 punktów przewagi.

Do zakończenia cyklu 2019/20 pozostało już tylko pięć indywidualnych startów, co oznacza, że praktycznie już tylko ci dwaj skoczkowie liczą się w walce o Kryształową Kulę. Trzeci Kubacki traci bowiem do lidera aż 426 pkt.

Na sobotę w Lahti zaplanowano zmagania drużynowe. W niedzielę natomiast odbędzie się jubileuszowy 1000. konkurs indywidualny.