Norweg Daniel-Andre Tande zwyciężył w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen. Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce, a Kamil Stoch był czwarty.

Dawid Kubacki /RONALD WITTEK /PAP/EPA

Kubackiemu do pierwszego miejsca brakowało 6,5 pkt. Andre-Tande był w serii finałowej poza konkurencją. Norweg poszybował 146,5 metra. Dla porównania Freitag lądował pięć, a Kubacki siedem metrów bliżej.

Tuż za podium uplasował się Kamil Stoch, który cały czas zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Stefan Hula, który był szósty.

Pierwsza seria

Stoch w pierwszej serii uzyskał 146 m, a Freitag skoczył najdalej - 149,5 m, ale otrzymał niskie noty za styl. Kubacki osiągnął 145 m.

Siódmy po pierwszej serii był Stefan Hula (143,5), Piotr Żyła - 14. (139,5), Maciej Kot - 23. (132,5), a Jakub Wolny - 30. (125 m).

Seria próbna

W serii próbnej Dawid Kubacki był najlepszy. Polak skoczył 149,5 m. To o 10,5 m dalej od Richarda Freitaga i o 10 metrów dalej od Niemca Markusa Eisenbichlera. Kamil Stoch poszybował 136,5 m i był piąty, Piotr Żyła osiągnął 133,5 m i był szesnasty, natomiast Stefan Hula skoczył 131 metrów i uplasował się na osiemnastej pozycji. Maciej Kot i Jakub Wolny nie przekroczyli granicy 130 metrów.

Stoch w Willingen już trzy razy stawał na najwyższym stopniu podium. Po raz ostatni 30 stycznia 2015 roku, wcześniej w obu konkursach rozegranych rok wcześniej. W poprzednim sezonie dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi uplasował się na piątej pozycji, ale za to ekipa trenera Stefana Horngachera zajęła pierwsze miejsce w konkursie drużynowym.

Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Stoch pokonali wtedy zdecydowanie Austrię i Niemcy. W zgodnej opinii zwycięskiej drużyny, wszyscy z nich lubią obiekt w Willingen, który w sprzyjających warunkach pozwala na długie loty. Oprócz tej czwórki i Huli w sobotę i niedzielę zaprezentuje się też Jakub Wolny.

Oficjalny rekord skoczni wynosi 152 m i należy do dwóch zawodników. Jako pierwszy 9 stycznia 2005 roku ustanowił go Fin Janne Ahonen, a dziewięć lat później 1 lutego 2014 wyrównał Słoweniec Jurij Tepes.