Artur Waś zajął drugie miejsce w wyścigu na 500 m w zawodach Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich w Heerenveen. 28-letni zawodnik LKS Poroniec Poronin pokonał dystans w 34,91 i o 0,28 s przegrał z Rosjaninem Pawłem Kuliżnikowem.

Na trzeciej pozycji uplasował się Kanadyjczyk Laurent Dubreuil - 35,16. Artur Waś po raz pierwszy w karierze na podium PŚ stanął 17 listopada 2012 roku, gdy zajął drugie miejsce w Heerenveen. Przed tygodniem w Berlinie sprawił pierwszą niespodziankę w tym sezonie, kiedy nieoczekiwanie dwukrotnie wygrał rywalizację na najkrótszym rozgrywanym dystansie. W dwóch wcześniejszych zawodach cyklu - w Obihiro i Seulu - zabrakło go z powodów zdrowotnych.

W dywizji B na tym dystansie Artur Nogal (Legia Warszawa) był szósty - 35,70, a 19. Piotr Michalski (Górnik Sanok) - 36,12.

W wyścigu drużynowym Polacy w składzie Jan Szymański (AZS AWF Poznań), Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice), Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice) zajęli czasem 3.47,90 szóstą lokatę. Wygrali Koreańczycy - 3.44,57.

Były to ostatnie zawody PŚ w tym sezonie, w których rozgrywana była ta konkurencja. Biało-czerwoni w klasyfikacji generalnej zajęli trzecią lokatę i zakwalifikowali się do mistrzostw świata na dystansach.

Rywalizację na 3000 m kobiet wygrała wynikiem 4.02,84 czeska multimedalistka olimpijska Martina Sablikova. Najlepsza z Polek Katarzyna Woźniak była 14. - 4.15,05. Lepszy czas od zawodniczki AZS AWF Katowice miała startująca w grupie B Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) - 4.11,42. Dało jej to drugą lokatę w dywizji B.

Aleksandra Goss (WTŁ Stegny Warszawa) była 14. - 4.19,05, a jedną pozycję niżej sklasyfikowana została Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) - 4.19,39. Siedemnasta była Urszula Włodarczyk (AZS AWF Katowice) - 4.20,57.