Marit Bjoergen wygrała wieńczący sezon 2016/17 bieg na dochodzenie na 10 km techniką dowolną w zawodach narciarskiego Pucharu Świata w Quebec. Norweżka o 1,2 s wyprzedziła rodaczkę Heidi Weng, która już wcześniej zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej. Trzecia Szwedka Stina Nilsson straciła do zwyciężczyni równo minutę. Polki nie startowały.

Marit Bjoergen (Ś), Heidi Weng (L) Krista Parmakoski (P) /EPA/ANDRE PICHETTE /PAP/EPA

Rywalizacja w Kanadzie miała formę minicyklu. W niedzielę zawodniczki ruszały na trasę z zaliczeniem różnic wypracowanych na piątkowym i sobotnim etapie. Weng wystartowała sekundę przed Bjoergen i cały dystans zawodniczki pokonały obok siebie. Bjoergen triumf zapewniła sobie skutecznym finiszem.

Weng po Kryształową Kulę sięgnęła po raz pierwszy w karierze. Najlepsza była także w klasyfikacji biegów dystansowych. Mała Kryształowa Kula za rywalizację w sprintach padła łupem Norweżki Maiken Caspersen Falli.

Justyna Kowalczyk w tym sezonie na pucharowych trasach pojawiała się sporadycznie. W lutym wygrała bieg łączony w Pjongczangu, ale wówczas na starcie zabrakło wielu czołowych zawodniczek. Z dorobkiem 404 punktów została sklasyfikowana na 21. miejscu. Żadna inna Polka w zakończonym cyklu nie punktowała.

Sportowcy z największą liczbą zwycięstw w PŚ w konkurencjach narciarskich wg FIS:
(kolejno: imię i nazwisko, liczba zwycięstw, lata startów, dyscyplina):