Przemysław Stańczyk został mistrzem świata w pływaniu na 800 metrów stylem dowolnym. Pół roku temu na zawodach w Melbourne Polak zajął 2. miejsce. Sportowy Trybunał Arbitrażowy uznał jednak, że Tunezyjczyk Oussama Mellouli, który wygrał finałowy wyścig, nie miał prawa w nim startować, gdyż wcześniej przyłapano go na zażywaniu amfetaminy.

Przemysław Stańczyk, czasem 7.47,91, poprawił o 4,85 sekundy rekord Polski, który ustanowił podczas poprzednich MŚ w Montrealu.

Stańczyk jest jednym z najbardziej utalentowanych pływaków ostatnich lat w Polsce. Kontakt z tą dyscypliną sportu miał od dziecka, ponieważ jego ojciec trenował piłkę wodną. Odkąd skończył 11 lat zdobywał medale i rekordy Polski. To jednak dopiero jego pierwszy medal na mistrzostwach świata.