Polskie siatkarki odniosły pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata. Biało-czerwone z łatwością pokonały Kostarykę 3:0 (25:14, 25:12, 25:15). Najwięcej punktów w naszym zespole zdobyły Joanna Kaczor i Berenika Okuniewka, która zastąpiła kontuzjowaną Agnieszkę Bednarek-Kaszę. W dwóch poprzednich spotkaniach podopieczne Jerzego Matlaka musiały uznać wyższość Japonii 2:3 i Serbii 1:3.

Polki rozpoczęły w składzie: Berenika Okuniewska, Małgorzata Glinka, Anna Werblińska, Milena Sadurek, Katarzyna Gajgał, Joanna Kaczor, Mariola Zenik.

Początek pierwszego seta należał do naszych zawodniczek (8:5). Kostarykanki po przerwie zdołały zniwelować stratę do jednego "oczka" (8:7). Gdy w polu serwisowym pojawiła się Małgorzata Glinka Polki szybko odjechały rywalkom (17:9). Wypracowana przewaga utrzymała się do końca partii (25:14).

Pierwsze minuty drugiego seta należały do bardzo wyrównanych. Siatkarki z Kostaryki próbowały walczyć z Polkami do pierwszej regulaminowej pauzy (8:6). Kolejne minuty to popisowa gra biało-czerwonych, które pozwoliły rywalkom na zdobycie zaledwie jednego punktu (16:7). Pewna gra Glinki i Kaczor w ataku pozwoliła brązowym medalistkom ostatnich mistrzostw Europy pewnie zakończyć drugiego seta (25:12).

Decydujący set rozpoczął się od dwupunktowego prowadzenia rywalek (0:2). Wówczas na zagrywce pojawiła się młoda Joanna Wołosz, która znacznie utrudniła życie przeciwniczkom w przyjęciu, wyprowadzając Polki na pewne prowadzenie (12:2). Zrelaksowane brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy pozwoliły rywalkom na odrobienie strat (13:11). Widząc przestój w naszym zespole o pierwszy czas na żądanie poprosił Jerzy Matlak. Chwila rozmowy sprawiła, że biało-czerwone zdołały opanować emocje (20:13). Chwilę później mecz na naszą korzyść rozstrzygnęła Joanna Wołosz (25:15).

Przed meczem spekulowano, że Kostaryka to rywal nieco egzotyczny i mało znanym polskim zawodniczkom. W rankingu FIVB zajmuje 31. lokatę. W ostatnich latach oba zespoły spotkały się zaledwie raz - podczas ostatniego mundialu w Japonii w 2006 roku Polki wygrały 3:1. W tegorocznych mistrzostwach świata Kostaryka po gładkiej porażce na inaugurację mistrzostw świata z Serbią 0:3, w sobotę bez straty seta pokonała najsłabszą w grupie A Algierię.

W pierwszym spotkaniu w grupie A Serbia pokonała Peru 3:1. Tym samym siatkarki z Bałkanów mają na swoim koncie komplet zwycięstw.

Polska - Kostaryka 3:0 (25:14, 25:12, 25:15)

Polska: Milena Sadurek, Katarzyna Gajgał, Anna Werblińska, Joanna Kaczor, Berenika Okuniewska, Małgorzata Glinka-Mogentale, Mariola Zenik (libero) oraz Katarzyna Zaroślińska, Joanna Wołosz, Aleksandra Jagieło, Joanna Staniucha-Szczurek, Karolina Kosek.

Kostaryka: Dionisia Thompson, Paola Ramirez, Verania Willis, Karen Cope, Angela Willis, Mariela Quesada, Marianela Alfaro (libero) oraz Adriana Chinchilla, Irene Fonseca, Mijal Hines.