Polacy nie zdobyli wczoraj w Londynie żadnego medalu XIV paraolimpiady, ale kilka zawodniczek uplasowało się na czołowych miejscach. Renata Chilewska była czwarta, a Daria Kabiesz piąta w rzucie dyskiem, tak jak Justyna Kozdryk w podnoszeniu ciężarów.

Chilewska (Start Szczecin), mimo że wynikiem 25,80 o 33 cm poprawiła rekord życiowy ustanowiony w ubiegłym roku w Nowej Zelandii, gdzie wywalczyła srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw świata, w stolicy Wielkiej Brytanii nie zdołała stanąć na podium. Chorąży reprezentacji wystartuje jeszcze w konkursie pchnięcia kulą.

Także w konkursie dyskobolek, ale w innej kategorii niepełnosprawności, piąte miejsce zajęła pochodząca z Cieszyna Kabiesz (Start Wrocław) - 24,99 m.

Niepocieszona była wicemistrzyni globu 2011 i tegoroczna mistrzyni Europy Marta Langner (Start Zduńska Wola). Rezultat 4,20 w skoku w dal dał jej szóstą lokatę. Z innych polskich lekkoatletów, którzy w piątek wystąpili w finale, na dziewiątej pozycji w rzucie maczugą uplasował się Maciej Sochal (Start Koszalin) - 29,75 m.

Kozdryk (Start Radom), która w Pekinie zdobyła srebrny medal w kategorii do 44 kg, w Londynie, leżąc na ławeczce wycisnęła ciężar o wadze 95 kg i zajęła piąte miejsce. Zwyciężyła Nigeryjka Ivory Nwokorie znakomitym rezultatem 109 kg.

Na pływalni, gdzie na trybunach zasiadł komplet 17 tys. widzów, pochodzący z Mińska Mazowieckiego Grzegorz Polkowski (IKS AWF Warszawa) ukończył finałowy wyścig na 100 m stylem dowolnym na ósmej pozycji - 1.02,72. Triumfował Amerykanin Bradley Snyder - 57,43.

Dobry wynik Partyki i koszykarzy

Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk), która w olimpijskim turnieju tenisa stołowego dotarła do 1/16 finału, w swym drugim paraolimpijskim meczu odniosła drugie zwycięstwo, pokonując Chinkę Qian Yang 3:0 (11:4, 11:7, 11:9).

Koszykarze na wózkach, debiutujący w igrzyskach, wygrali swój drugi pojedynek w grupie z Japonią 78:53 (w czwartek pokonali Kolumbię 63:45). W sobotę czeka ich trudne spotkanie z Kanadą.

Po dwóch dniach XIV paraolimpiady Polacy mają w dorobku jeden medal. W czwartek srebrny w wyścigu na 3000 m na torze kolarskim wywalczyła Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn).