Prezydent UEFA Michel Platini zapowiedział, że nie będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach na stanowisko szefa Światowej Federacji Piłki Nożnej. FIFA przewodzi obecnie Szwajcar Sepp Blatter.

Informację, że 59-letni Francuz Michel D'Hooghe Platini, nie będzie ubiegał się o stanowisko szefa FIFA, której przewodzi obecnie Szwajcar Sepp Blatter. Taką informację podał jeden z członków UEFA podczas posiedzenia komitetu wykonawczego Europejskiej Unii Piłkarskiej w Monako. Doniesienia potwierdził szef islandzkiej federacji Geir Thorsteinsson.

Zdaję sobie sprawę, że spodziewaliście się mojej kandydatury, ale to nie było moim celem. To jeszcze nie mój czas. Najważniejsze dla mnie jest teraz dobro UEFA - powiedział Francuz. Platini odniósł się do osoby Blattera oraz wizerunku federacji światowej. Bardzo go szanuję, ale uważam, że powinien odejść już ze stanowiska. Oczywiście chcemy, by FIFA działała lepiej, w sposób przejrzysty i solidarny, aby była szanowana przez tych, którzy kochają piłkę nożną - dodał.

Jak przyznał, w przyszłości być może rzuci rękawice Szwajcarowi. Może za pięć lat, może później - podkreślił. Według obserwatorów posiedzenia władz UEFA w Monako, gdzie wieczorem odbędzie się losowanie grup Ligi Mistrzów, decyzja i słowa Platiniego zostały ciepło przyjęte przez delegatów.

Platini to legenda francuskiej piłki nożnej. W latach 1976-1987 wystąpił w 72 meczach kadry narodowej, zdobywając w nich 41 bramek. W latach 1988-1992 był selekcjonerem reprezentacji kraju. Prezydentem UEFA jest od stycznia 2007 roku. Zastąpił na stanowisku Szweda Lennarta Johanssona.

Obecny przewodniczący FIFA, 78-letni Szwajcar Sepp Blatter zajmuje to stanowisko od 1998 roku, kiedy to zastąpił Brazylijczyka Dr Joao Havelange'a.

Wybory odbędą się 29 maja 2015 roku. Kadencja szefa światowej federacji trwa 4 lata.

(Mar)