Hiszpan Xavi, pomocnik Barcelony i mistrz świata, zasłużył według prezydenta UEFA Michela Platiniego na Złotą Piłkę FIFA dla najlepszego piłkarza 2010 roku. - Moja klasyfikacja jest następująca: Xavi, Sneijder, choć nie wszystko wygrał, a potem Iniesta - powiedział Platini, cytowany przez dziennik "La Gazzetta dello Sport".

Platini uważa, że Holender Wesley Sneijder z Interu Mediolan niesłusznie został pominięty w finałowej trójce kandydatów do nagrody, ponieważ odniósł trzy imponujące zwycięstwa: w Lidze Mistrzów, w Pucharze Włoch i w Serie A. Jedyne niepowodzenie, które go spotkało, to porażka w finale mistrzostw świata z Hiszpanią.

To, że zawodnik Interu nie znalazł się w trójce najlepszych, nie jest sprawiedliwe. Najlepsi są Messi i Cristiano Ronaldo, ale przede wszystkim liczy się mundial. W 1982 roku wygrał Włoch Paolo Rossi: nie był najlepszy, ale na mundialu w Hiszpanii - tak - dodał Platini.

W gronie kandydatów do Złotej Piłki FIFA, wspólnej nagrody magazynu "France Football" i FIFA, są wyłącznie piłkarze Barcelony: Hiszpanie Xavi i Andres Iniesta oraz Argentyńczyk Lionel Messi. Według "La Gazzetta dello Sport", zwycięży Iniesta przed Xavim i Messim.

Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi 10 stycznia na gali FIFA w Zurychu.