Adam Małysz zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w słoweńskiej Planicy. Wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer, a trzeci był Rosjanin Dmitrij Wasiliew. Z powodu silnego wiatru jury zdecydowało się, że zawody zakończą się po 1. serii.

Dwukrotnie na belce siadał m.in. w piątek Małysz. Tuż przed nim Czech Roman Koudelka osiągnął jedynie 152,5 m. Polak, mimo długiego oczekiwania, poszybował 50 m dalej. Jako pierwszy przekroczył granicę 200 metrów i długo prowadził.

Gdy kolejni zawodnicy, także z czołówki, mieli problem, by dolecieć do 180. metra z każdym skokiem rosły szanse Małysza na końcowy sukces. Gdy "na górze" zostało pięciu skoczków, a wiatr uniemożliwiał dalekie loty, niemieccy trenerzy zaczęli składać prowadzącemu Polaka Hannu Lepistoe gratulacje. Najbliżej wyprzedzenia Małysza był Rosjanin Wasiliew, ale zabrakło mu dwa metry. O wygranej decydował ostatni skok w zawodach, bo nikt kto obserwował zmagania na Velikance nie wierzył, że druga seria może się odbyć.

Schlierenzauer, najlepszy skoczek sezonu, który w niedzielę po raz pierwszy w karierze odbierze Kryształową Kulę, uzyskał 203 m, czyli o pół metra więcej niż Małysz. Minimalnie lepsze noty za styl sprawiły, że wygrał z przewagą 1,1 pkt. 19-letni Austriak triumfował po raz 13. w tym sezonie (24. w karierze). Tylu zwycięstw w jednej edycji PŚ nie odniósł wcześniej nikt. W sezonie 2004/05 12 wygranych zanotował Fin Janne Ahonen.

Małyszowi została radość z 76. podium w karierze i awansu na drugiej miejsce w klasyfikacji wszech czasów pod tym względem, które zajmuje ex aequo z Finem Matti Nykaenenem. 105-krotnie miejsce w czołowej trójce pucharowych zawodów zajmował Ahonen.

Dobrze, choć nie tak znakomicie jak w kwalifikacjach, spisali się pozostali Polacy. Kamil Stoch uzyskał 188,5 m i zajął 10. miejsce, a Łukasz Rutkowski skoczył 179,5 m, kończąc konkurs na 18. pozycji. Tuż za nim uplasowałby się Stefan Hula (również 179,5 m), ale został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy rozmiar nart. Posłuchaj relacji Patryka Serwańskiego z redakcji sportowej RMF FM:

W sobotę w Planicy odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę finał sezonu - ostatnie zawody indywidualne.