Polscy szczypiorniści rozgromili w Płocku Holandię 33:22 (16:8) w pierwszym meczu grupy 5. eliminacji mistrzostw Europy 2014. W niedzielę biało-czerwoni zagrają z Ukrainą w Zaporożu.

Mecz z Holendrami był prawdziwym poligonem doświadczalnym dla debiutującego w roli selekcjonera polskiej reprezentacji Michaela Bieglera. W pierwszej połowie rywale biało-czerwonych mieli niewiele do powiedzenia. Znakomicie w bramce spisywał się Sławomir Szmal, a obrona stanowiła mur trudny do przebicia. Polscy defensorzy często blokowali rzuty Holendrów i przechwytywali ich podania. Naszym zawodnikom chwilami jednak brakowało szczęścia w ataku. Często trafiali w słupek, poprzeczkę lub w bramkarza.

W końcówce pierwszej połowy szkoleniowiec biało-czerwonych zdecydował się na zmiany. Po przerwie dwa pierwsze rzuty w reprezentacji zamienił na bramki Przemysław Krajewski. Na listę strzelców wpisał się także inny debiutant, Michał Bartczak. Powrót do drużyny narodowej zaliczył również Michał Kubisztal. Ostatecznie nasi szczypiorniści wygrali z Holandią 33:22.

Słowa uznania po tym meczu szczególnie należą się zawodnikom, którzy od lat są filarami reprezentacji. Imponował zwłaszcza zdobywca pięciu goli Michał Jurecki. Krzysztof Lijewski umiejętnie rozgrywał piłki, często asystując kolegom. Bartłomiej Jaszka popisywał się natomiast udanymi zwodami, podobnie Tomasz Rosiński.

Pierwszą próbę podopiecznych Michaela Bieglera w eliminacjach do ME 2014 można uznać za udaną. W niedzielę umiejętności biało-czerwonych sprawdzi reprezentacja Ukrainy. Trzecia kolejka spotkań eliminacyjnych odbędzie się dopiero w kwietniu przyszłego roku. Grupę 5. uzupełnia Szwecja, która w czwartek zmierzy się z Ukrainą w Lundzie.

Polska - Holandia 33:22 (16:8)

Polska: Sławomir Szmal, Marcin Wichary - Bartłomiej Jaszka 3, Krzysztof Lijewski 3, Michał Bartczak 3, Adam Wiśniewski 3, Bartosz Jurecki 3, Michał Jurecki 5, Paweł Paczkowski 1, Piotr Grabarczyk, Mariusz Jurkiewicz, Mateusz Jankowski, Przemysław Krajewski 3, Michał Kubisztal 1, Tomasz Rosiński 4, Robert Orzechowski 4.

Holandia: Dennis Schellenkens, Luuk Hoiting - Arjan Haenen 6, Patrick Miedema 2, Robby Schagen 1, Matthijs Vink, Toon Leenders 1, Leon Van Schie 1, Nick De Kuijper, Iso Sluijters 3, Tim Remer 1, Jasper Adams 3, Jorn Smits 1, Nicky Verjans 1, Jeffrey Boomhouwer, Jasper Snijders 2.