W 2015 roku w Baku po raz pierwszy odbędą się Igrzyska Europejskie. Taką decyzję podjęli przedstawiciele 49 państw podczas Walnego Zgromadzenia Europejskiego Komitetu Olimpijskiego w Rzymie. Jednocześnie postanowili, że ta "mini-olimpiada" zostanie sfinansowana ze środków prywatnych.

Pierwsza edycja zawodów będzie swoistym testem, dlatego sportowcy będą rywalizować tylko w niektórych dyscyplinach. W programie ma być 15 konkurencji olimpijskich i 2 nieolimpijskie, których jeszcze nie wybrano.

Idee Igrzysk Europejskich poparła zdecydowana większość delegatów. Za głosowało 38 delegatów, 8 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu. 

Stolica Azerbejdżanu była jedynym kandydatem ubiegającym się o organizację imprezy. Na razie nie ustalono jeszcze, kiedy dokładnie się ona odbędzie. Przewiduje się, że do Baku przyjedzie 7 tysięcy sportowców.

Igrzyska kontynentalne rozgrywane są już w różnych częściach świata. Regularnie odbywają się Igrzyska Panamerykańskie i Igrzyska Azjatyckie. Swoją imprezę tego typu ma również Afryka.