Alpejka Vanessa Mae, znana głównie jako skrzypaczka i kompozytorka, została oczyszczona z zarzutów przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie. Wcześniej została zawieszona na cztery lata za manipulowanie wynikami kwalifikacji do igrzysk w Soczi.

W listopadzie 2014 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) na cztery lata zawiesiła Mae, która reprezentowała barwy Tajlandii w slalomie gigancie w igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Powodem miało być manipulowanie rezultatami zawodów alpejskich zaliczanych do klasyfikacji FIS, podczas których obywatelka brytyjska Mae walczyła o kwalifikację olimpijską.

W lipcu 2014 roku Słoweńska Federacja Narciarska zawiesiła czterech swoich pracowników po stwierdzeniu manipulowania przez nich wynikami Mae, dzięki czemu uzyskała prawo startu w Soczi, gdzie reprezentowała państwo swego ojca - Tajlandię, pod nazwiskiem Vanessa Vanakom.

Aby uzyskać prawo startu na olimpiadzie, Mae musiała zdobyć wymaganą przepisami FIS liczbę punktów w zawodach pucharowych zaplanowanych w Szwecji, Norwegii, Szwajcarii i Słowenii. Kontrola rezultatów uzyskanych przez nią w tym ostatnim kraju przeprowadzona przez FIS ustaliła, że doszło do manipulacji.

Po dokładnej analizie uzasadnienia dyskwalifikacji, CAS nie znalazł na to jednak żadnych wiarygodnych dowodów i całkowicie anulował karę nałożoną przez FIS. W tej sytuacji Mae może wziąć udział w kwalifikacjach do igrzysk w Pyeongchang w 2018 roku.

CAS potwierdził, że podczas zawodów w Słowenii, gdzie Mae wywalczyła prawo startu w Soczi, doszło do wielu nieprawidłowości, ale sama zawodniczka nie miała na to żadnego wpływu.

W Soczi Mae rywalizowała w slalomie gigancie, w którym zajęła 67., ostatnie miejsce (konkurencji nie ukończyły 23 zawodniczki). Do złotej medalistki Słowenki Tiny Maze straciła 50 sekund.