Biegający na specjalnych protezach z włókna węglowego reprezentant RPA Oscar Pistorius może wystąpić na igrzyskach w Londynie. Niepełnosprawny lekkoatleta został powołany do sztafety 4x400 metrów. Start Pistoriusa w zawodach może oznaczać prawdziwą rewolucję w świecie sportu.

Występ reprezentanta RPA będzie pierwszym w historii przypadkiem, gdy niepełnosprawny sportowiec startuje w Igrzyskach Olimpijskich. Dyskusje na ten temat takiego współzawodnictwa trwają nieprzerwanie od 2008 roku, a nasiliły się podczas Mistrzostw Świata w Duenge, w których udało mu się z powodzeniem wystartować. W sztafecie 4x400 metrów zdobył wraz ze swoja drużyną rekord kraju. To wtedy Oskar zapowiedział, że przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Pistorius jest rekordzistą wśród niepełnosprawnych. Uprawiał wiele dyscyplin sportowych, ale to w bieganiu osiągnął największe sukcesy. Uprawianie sportu umożliwiły mu poliwęglanowe protezy nóg o futurystycznym kształcie. Dzięki nim, oraz ogromnej woli walki, zdobył aż cztery medale na paraolimpiadach. Nie spoczął jednak na laurach i zapragnął rywalizować z pełnosprawnymi zawodnikami.

Pistorius stracił obie nogi w wyniku wady wrodzonej, kiedy miał 11 miesięcy. 15 lipca 2007 roku, podczas mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec wystąpił razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu uznał, że może brać udział w igrzyskach, jednak wtedy nie udało mu się uzyskać kwalifikacji.

Znalazł się natomiast w składzie ekipy RPA na 13. mistrzostwa świata w południowokoreańskim Daegu. Startował na 400 m. (odpadł w półfinale), oraz w sztafecie 4x400 m., która zajęła drugie miejsce. Mimo, że nie pobiegł w finale (zastąpił go Louis Jacob van Zyl), został nagrodzony medalem dzięki startowi w eliminacjach.