Beniaminek Ruch Chorzów został pierwszym liderem piłkarskiej Orange Ekstraklasy w sezonie 2007/08. W siedmiu meczach inauguracyjnej kolejki padły 24 bramki, a na stadiony przyszło ok. 48 tys. widzów. Spotkanie Wisły Kraków z Górnikiem Zabrze przełożono na 14 sierpnia.

"Niebiescy", którzy do ostatnich dni przed rozpoczęciem sezonu, z powodu zamieszania z licencją PZPN, nie byli pewni czy zagrają w ekstraklasie, nie tylko są pierwszymi liderami, ale także jako pierwsi zdobyli gola w nowym sezonie. W siódmej minucie meczu w Grodzisku Wlkp. bramkę zdobył debiutujący w polskiej lidze Słowak Martin Fabus. Później bramkarza Groclinu pokonali jeszcze jego rodak Pavol Balaz, Remigiusz Jezierski i Wojciech Grzyb. Gospodarze odpowiedzieli jedynie trafieniem Adriana Sikory i podopieczni Duszana Radolsky'ego, który doprowadził Groclin do największych sukcesów, wygrali 4:1.

Więcej bramek niż w Grodzisku Wlkp. oglądało 18 tys. widzów w Poznaniu, gdzie Lech wygrał z Zagłębiem Sosnowiec 4:2. Wszystkie gole padły po przerwie.

Od zwycięstwa nowy sezon rozpoczął mistrz Polski. Przygotowujące się do startu w Lidze Mistrzów Zagłębie Lubin pokonało Widzew Łódź 2:1. W pierwszej połowie do bramki gości trafili Brazylijczyk Andre Nunes i Maciej Iwański. Honorową bramkę dla gości pod koniec spotkania uzyskał Włoch Stefano Napoleoni.

Wygrał także wicemistrz kraju - PGE GKS Bełchatów. Ekipa trenera Oresta Lenczyka pokonała na własnym boisku Kolportera Koronę Kielce 2:0. Wynik ustalono w pierwszych 45. minutach, a na listę strzelców wpisali się reprezentant Hondurasu Carlos Costly oraz Jacek Popek.

Piłkarski dreszczowiec oglądali kibice w Wodzisławiu Śląskim, gdzie Odra do 87. minuty przegrywała z ŁKS Łódź 0:2. W końcówce dzięki bramkom Bartosza Iwana i Bartłomieja Sochy gospodarze zdołali jednak wywalczyć jeden punkt.

W Białymstoku interesujące widowisko stworzyły drużyny niedawnych drugoligowców. Prawie osiem tysięcy kibiców oglądało pierwsze spotkanie Jagiellonii w ekstraklasie od 14 lat i cieszyło się ze zwycięstwa nad Polonią Bytom 2:1.

W niedzielę, w meczu kończącym 1. kolejkę, Legia Warszawa pokonała Cracovię 1:0. Z debiutów w stołecznym klubie mogą być zadowoleni trener Jan Urban i pochodzący z Zimbabwe napastnik Takesure Chinyama, który zdobył bramkę na wagę trzech punktów. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego czerwoną kartką, po drugiej żółtej, jako jedyny w inauguracyjnej kolejce, ukarany został Serb Miroslav Radovic z Legii.

Mecz Wisły z Górnikiem Zabrze przełożono na 14 sierpnia z uwagi na wyjazd krakowskiego zespołu na turniej towarzyski do USA.

W siedmiu spotkaniach 1. kolejki piłkarze zdobyli 23 bramki. Sędziowie ukarali zawodników 34 żółtymi i jedną czerwoną kartką. Na trybunach zasiadło około 48 tysięcy widzów.