Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie odrzucił w piątek apelację Metalista Charków, który odwołał się od decyzji UEFA. Dwa dni wcześniej Europejska Unia Piłkarska wykluczyła ukraiński klub na jeden sezon z rozgrywek Ligi Mistrzów. UEFA podjęła decyzję w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie ustawienia wyniku meczu przez byłego dyrektora sportowego klubu z Charkowa - Jewgienija Krasnikowa.

Niedawno Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu utrzymał pięcioletnią dyskwalifikację byłego dyrektora Metalista. Wcześniej karę na Krasnikowa nałożyła Ukraińska Federacja Piłkarska. Według uzasadnienia wyroku, w kwietniu 2008 roku pomógł on wpłynąć na wynik ligowego meczu z Karpatami Lwów (4:0).

Klub z Charkowa miał wkrótce rywalizować w 4. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów z Schalke Gelsenkirchen. UEFA zdecydowała, że zostanie zastąpiony przez PAOK Saloniki (Grecy przegrali z Metalistem w poprzedniej rundzie).

Działacze z Charkowa starali się o tymczasowe przywrócenie drużyny do rozgrywek LM na czas postępowania. W takiej sytuacji jest Fenerbahce Stambuł. Turecki zespół został wykluczony z europejskich pucharów za aferę z ustawianiem wyników meczów i złożył odwołanie do CAS. Trybunał zawiesił karę, dzięki czemu Fenerbahce powalczy zgodnie z planem w 4. rundzie kwalifikacji z Arsenalem Londyn. CAS już w lipcu poinformował, że konkretnych ustaleń należy spodziewać się do 28 sierpnia - dzień po spotkaniu rewanżowym.