Wynikiem 4:2 zakończył się mecz otwarcia na mistrzostwach świata w piłce nożnej między Niemcami i Kostaryką. Spotkanie odbyło się na stadionie Allianz Arena 6 w Monachium. Bramki dla gospodarzy zdobyli: Philipp Lahm, Miroslav Klose i Torsten Frings, a dla Kostaryki – Paulo Wanchope.

Pierwsza bramka dla Niemiec padła już w 6. minucie spotkania. Philipp Lahm zakończył indywidualną akcję efektownym strzałem. Kilka minut później na 1:1 wyrównał Paulo Wanchope. Remis nie trwał jednak długo. Drugiego gola dla gospodarzy zdobył w 17. minucie meczu Miroslav Klose.

W 61. minucie Klose zdobył kolejnego gola, dobijając do siatki własny strzał głową. Końcówka meczu była bardzo emocjonująca – w 73. minucie na listę strzelców wpisał się ponownie Paulo Wanchope z Kostaryki. Na kilka minut przed końcem spotkania Torsten Frings podwyższył wynik na 4:2.

W meczu między Niemcami a Kostaryką padło aż 6 bramek. W historii meczów inauguracyjnych tylko raz strzelono więcej goli. Było to w drugim turnieju w 1934 r., gdy Niemcy wygrały z Belgią 5:2.

W podstawowym składzie reprezentacji Niemiec niestety nie zagrał Michael Ballack. Piłkarza zastąpił Bernd Schneider, na prawej pomocy. Rolę rozgrywającego niemieckiej drużyny pełnił Tim Borowski. Ballack narzekał na kontuzję łydki, której doznał podczas piątkowego meczu towarzyskiego z Kolumbią.