Hokeiści Washington Capitals triumfowali w meczu na szczycie Konferencji Wschodniej ligi NHL - pokonali u siebie New Jersey Devils 4:1. Ich dorobek - 54 punkty, jest najlepszy w całych rozgrywkach.

Świetnie zaprezentował się lider stołecznego zespołu Aleksander Owieczkin, którego gol otworzył wynik spotkania. Rosjanin asystował później przy dwóch trafieniach kolegów. Identycznym wyczynem popisał się Nicklas Backstroem. Cichym bohaterem był również 21-letni bramkarz Michal Neuvirth - obronił 29 strzałów i po meczu nie krył zachwytu z pokonania słynnego golkipera Devils Martina Brodeura.

"To wręcz niewiarygodne. Byłem lepszy on najlepszego bramkarza świata. Przez wiele lat mogłem oglądać jego poczynania jedynie w telewizji, więc ta wygrana jest wyjątkowa" - powiedział Czech, dla którego był to dopiero 10 mecz w NHL.

Urodzony w Zabrzu Wojtek Wolski zaliczył asystę, a jego Colorado Avalanche pokonali u siebie Dallas Stars 4:1. To jego 23. asysta w sezonie. Z dorobkiem 38 punktów zajmuje 19. miejsce na liście najskuteczniejszych zawodników w klasyfikacji kanadyjskiej.

Dogrywka zadecydowała o wynikach derbów Nowego Jorku. Po bramce Kyle'a Okposo Islanders pokonali w Madison Square Garden Rangers 3:2. Wcześniej Amerykanin asystował przy obu golach "Wyspiarzy".

Bramkarz Montreal Canadiens Jaroslav Halak ponownie został bohaterem zespołu - tym razem obronił 47 strzałów i Canadiens wygrali na wyjeździe z Toronto Maple Leafs 3:2. Zwycięską bramkę zdobył w dogrywce Andriej Kosticyn. M.in. za sprawą Halaka "Kanadyjczycy" wygrali cztery ostatnie mecze, a Słowak obronił w nich 180 ze 186 strzałów.

Dwie bramki Todda Bertuzziego pozwoliły Detroit Red Wings pokonać Columbus Blue Jackets 2:1 i przerwać serię trzech porażek. O wynikach dwóch innych spotkań rozstrzygały rzuty karne i za każdym razem lepiej wykonywali je goście - Ottawa Senators wygrali z Buffalo Sabres 3:2, a Philadelphia Flyers z Carolina Hurricanes 4:3.

W innych meczach Tampa Bay Lightning pokonała Atlanta Thrashers 4:3, Nashville Predators ulegli Chicago Blackhawks 1:4, Minnesota Wild wygrali z St. Louis Blues 4:3, San Jose Sharks triumfowali w starciu z Anaheim Ducks 5:2, Phoenix Coyotes pokonali Los Angeles Kings 3:2, a Vancouver Canucks - Edmonton Oilers 4:1.

Chicago Blackhawks pokonali na wyjeździe Detroit Red Wings

Hokeiści Chicago Blackhawks pokonali na wyjeździe Detroit Red Wings 3:0 i wrócili na pozycję lidera Konferencji Zachodniej ligi NHL. Obie drużyny spotkały się po raz drugi w ciągu czterech dni. Poprzednim razem Chicago wygrało... również 3:0 (wówczas było gospodarzem meczu).

W środę duży udział w sukcesie miał bramkarz Antti Niemi. Fin obronił 33 strzały zawodników z Detroit. Gole dla Chicago zdobyli Patrick Kane, Patrick Sharp i Jonathan Toews. Dwie asysty zaliczył Duncan Keith.

Znakomitą skutecznością popisali się zawodnicy Pittsburgh Penguins, który pokonali Ottawa Senators 8:2. Po pierwszej tercji utrzymywał się remis, ale drugą "Pingwiny" wygrały aż 5:0. Trzy gole dla gospodarzy zdobył Rosjanin Jewgienij Małkin, a dwa - Bill Guerin. Po trzy asysty zaliczyli Sidney Crosby i Chris Kunitz.

Dzięki 26. zwycięstwu w tym sezonie drużyna z Pittsburgha zrównała się w tabeli Atlantic Division z New Jersey Devils. Oba zespoły mają najlepszy bilans w Konferencji Wschodniej - po 53 punkty.

Zacięty przebieg miało spotkanie Calgary Flames - St. Louis Blues. O sukcesie gości 2:1 zadecydowały dopiero rzuty karne, skutecznie wykonane przez dwóch zawodników Blues - Brada Boyesa i T.J. Oshiego. Blues odnieśli 17. zwycięstwo w sezonie (Flames mają w dorobku 20 wygranych).

Tylko siedem minut...

Siedmiu minut potrzebowali hokeiści Anaheim Ducks na rozstrzygnięcie na swoją korzyść (4:2) wyjazdowego meczu ligi NHL z Colorado Avalanche. Wszystkie bramki goście zdobyli w końcówce wtorkowego spotkania.

Zespół "Lawin", w składzie z urodzonym w Zabrzu Kanadyjczykiem Wojtkiem Wolskim, prowadził w Denver 2:0 do 53. minuty po golach Brandona Yipa i Paula Stastny'ego.

Kontaktowe trafienie zanotował Scott Niedermayer, a w 56. minucie do remisu doprowadził Dan Sexton. W ostatniej minucie, w odstępie zaledwie 15 sekund, na listę strzelców wpisali się jeszcze dwaj zawodnicy Ducks: Ryan Getzlaf i Todd Marchant (do pustej bramki, bowiem rywale wycofali bramkarza).

Wyjazdowe zwycięstwo odniosła również drużyna San Jose Sharks, która pokonała Chicago Blackhawks 3:2. Bramki dla "Rekinów" uzyskali Dany Heatley (4), Joe Thornton (26; grając w liczebnym osłabieniu) i Jason Demers (45), a dla "Czarnych Jastrzębi" - Patrick Kane (45) i Słowak Marian Hossa (59).

Miejscowi hokeiści mieli przygniatającą przewagę, jeśli chodzi o liczbę oddanych strzałów (47:14), ale to było za mało na Sharks. Po dwóch tercjach "Rekiny" prowadziły 2:0, a w uderzeniach było... 7:26.

To pierwsza przegrana Blackhawks u siebie od sześciu meczów.

W ostatniej wtorkowej konfrontacji zawodnicy Vancouver Canucks wygrali z Nashville Predators 4:1

Krzysztof Witczak, trener reprezentacji hokeistów na trawie, powołał w środę 14-osobowy skład na halowe mistrzostwa Europy tzw. drugiej dywizji, które w styczniu przyszłego roku rozegrane zostaną w Poznaniu.

Ostateczną dwunastkę szkoleniowiec ogłosi po meczach sparingowych z Australią i Anglią, które odbędą się na początku stycznia 2010 roku.

Halowe ME drugiej dywizji rozegrane zostaną w Poznaniu w dniach 15-17 stycznia. Polacy w grupie B zagrają ze Słowacją, Szwecją i Szkocją. W grupie A wystąpią reprezentacje Szwajcarii, Białorusi, Portugalii i Anglii. Do ME pierwszej dywizji awansują dwa najlepsze zespoły.

Kadra Polski na ME:

bramkarze: Mariusz Chyła (Grunwald Poznań), Marcin Trzaskawka (AZS AWF Poznań); zawodnicy z pola: Dariusz Rachwalski, Łukasz Wybieralski, Krzysztof Kmieć (Pocztowiec Poznań), Tomasz Dutkiewicz, Paweł Bratkowski, Artur Mikuła, Tomasz Marcinkowski (Grunwald), Karol Szyplik, Bartosz Żywiczka, Krystian Makowski, Maciej Janiszewski (Pomorzanin Toruń), Piotr Mikuła (Start 1954 Gniezno). (PAP)

Sezamie otwórz się

Jerome d'Ambrosio może być w przyszłym sezonie drugim kierowcą zespołu Formuły 1 Renault. Jak informuje francuska prasa 24-letni belgijski kierowca ma szansę dołączyć do Roberta Kubicy.

Jerome d'Ambrosio ściśle współpracuje z firmą Genii Capital, która jest nowym udziałowcem francuskiego zespołu. Umowa z Renault przewiduje, że to Genii Capital wskaże drugiego kierowcę teamu. Renault ma już podpisany kontrakt z Robertem Kubicą.

Belg w ostatnich dwóch latach startował w serii GP2. Teraz brał udział w testach Renault, podobnie jak Chińczyk Ho-Pin Tung, którego nazwisko również pojawiało się w kontekście francuskiego zespołu F1. Obaj kierowcy znajdują się pod opieką firmy menadżerskiej Gravity Sport powiązanej z Genii Capital. Pracuje dla niej Eric Boullier, który prawdopodobnie zostanie nowym szefem zespołu Formuły 1 Renault. W ostatnim czasie Boullier prowadził startujący w serii GP2 zespół DAMS, w którego barwach jeździł właśnie belgijski kierowca.