Cztery medale mistrzostw świata w parakolarstwie zdobyli Polacy w jeździe indywidualnej na czas. W kanadyjskim Baie-Comeau w prowincji Quebec złoto wywalczył Rafał Wilk, srebro Anna Harkowska i Renata Kałuża, a brąz tandem Marcin Polak i Michał Ładosz.

Wilk (Marma Start Szczecin), mistrz paraolimpijski w jeździe na rowerze z ręcznym napędem (handbike), który tydzień temu po raz drugi z rzędu zdobył Puchar Świata, drugiego w klasyfikacji Niemca Vico Merkleina wyprzedził o 36 sekund, zaś trzeciego Australijczyka Nigela Barleya o ponad minutę. Jego klubowy kolega Zbigniew Wandachowicz zajął ósme miejsce, a ich koleżanka Kałuża była druga w kategorii H2. Zwyciężyła trzykrotna złota medalistka z Londynu Amerykanka Marianna Davis.

Mieliśmy do pokonania dystans 17 km wzdłuż Zatoki Świętego Wawrzyńca. Dopingowała nas spora grupa rodaków. To mój pierwszy medal mistrzostw świata i od razu złoty - cieszył się Wilk. Rzeszowianin siedem lat temu w wyniku wypadku podczas ligowego meczu żużlowego stracił władanie w nogach.

Od Harkowskiej (Giant OKS Warmia Olsztyn), trzykrotnej srebrnej medalistki igrzysk paraolimpijskich, 17-kilometrową trasę szybciej o niespełna minutę pokonała Amerykanka Greta Neimanas. Jej rodaczka Samantha Heinrich była trzecia.

Jeszcze kilkanaście dni temu występ Polki stał pod dużym znakiem zapytanie ze względu na poważną kontuzję ramienia, której doznała podczas jednego z treningów. Po operacji dopiero dwa tygodnie temu wyszła ze szpitala.

Od najmłodszych lat trenowała sporty wytrzymałościowe, w tym biegi, duathlon i triathlon, zdobywając wiele medali mistrzostw Polski. W 2002 roku uległa poważnemu wypadkowi, który niemal zakończył jej karierę. Jednak dzięki niezwykłej sile ducha udało jej się powrócić do uprawiania wyczynowego sportu. Od 11 lat Harkowska z dużymi sukcesami ściga się w kolarskich zawodach elity oraz osób niepełnosprawnych.

W kategorii zawodników niewidomych i niedowidzących najszybsi na trasie długości blisko 26 km byli Włosi Ivano i Lucca Pizzi. O pół minuty czas gorszy miał tandem Marcin Polak i Michał Ładosz (KKT Hetman Lublin). Dwunaste miejsce zajęli Przemysław Wegner i Piotr Czopek (Razem Poznań).

Na czwartej pozycji sklasyfikowany został tandem Iwona Podkościelna i Aleksandra Wnuczek (KKT Hetman Lublin).