Hiszpania pokonała w Barcelonie Danię 35:19 (18:10) w finale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. To drugi w historii złoty medal czempionatu globu gospodarzy tegorocznej imprezy. Przed dwoma laty sięgnęli po brąz.

Hiszpanie rozpoczęli od mocnego uderzenia i po pięciu minutach prowadzili już 3:0. Wtedy o czas poprosił duński szkoleniowiec Ulrik Wilbek. Efekt był natychmiastowy - dwa z rzędu zdobyte gole.

Potem gra się wyrównała. Mecz był prowadzony w szybkim tempie, a lekką przewagę dwu-, trzybramkową utrzymywali gospodarze, w których szeregach motorem akcji był Joan Canellas.

Od 20. min Duńczycy znów przeżywali kryzys. Popełniali błędy, a rywalom często udawało się przechwycić piłkę. W efekcie trzy minuty później Hiszpanie wygrywali 13:8.

Skandynawowie nadal mylili się, często oddawali niecelne rzuty. W żadnym innym meczu na tym turnieju natężenie nieudanych zagrań w ich wykonaniu nie było tak wysokie. Przeciwnicy bezlitośnie to wykorzystali i do przerwy prowadzili 18:10.

Duńczycy bezradni też w drugiej połowie

Obraz gry w drugiej połowie nie zmienił się. Duńczycy byli zupełnie bezradni, nic im się nie udawało, a Hiszpanie wykorzystywali ich słabość bezlitośnie i jak natchnieni ciągle powiększali przewagę. W 38. min wygrywali 24:11, nie odpuszczali i dobijali rywala. Właściwie już w tym momencie było po meczu. Gospodarzom nie mogło się nic złego stać, zwłaszcza, że w ich bramce znakomicie spisywał Arpad Sterbik, a konsekwentna obrona praktycznie była nie do przejścia.

Drugiego gola po przerwie podopieczni Wilbeka zdobyli dopiero w 40. min, podczas gdy gospodarze mieli ich na koncie 26. Tak źle grających Duńczyków, którzy w 2008 i 2012 roku sięgnęli po mistrzostwo Europy, a na poprzednich MŚ wywalczyli srebro, dawno nie widziano.

Na 13. bramkę Skandynawów trzeba było czekać do 46. minuty (13:29). Na boisku trwał festiwal bramek Hiszpanów. Pięć minut przed końcem prowadzili 34:16. Ostatecznie zwyciężyli 35:19.

Hiszpania - Dania 35:19 (18:10)

Hiszpania: Arpad Sterbik, Jose Manuel Sierra - Joan Canellas 7, Albert Rocas, Julen Aguinagalde 5, Antonio Garcia 2, Jorge Maqueda 5, Valero Rivera 6, Carlos Ruesga,  Daniel Sarmiento 1, Gedeon Guardiola 2, Viran Morros 1, Alberto Entrerrios 3, Angel Montoro 2, Aitor Arino, Victor Tomas 1.

Dania: Niklas Landin, Jannick Green - Henrik Mollgaard 4, Mikkel Hansen 2, Kasper Sondergaard 4, Hans Lindberg 1, Anders Eggert 3, Bo Spellerberg, Henrik Toft 1, Jesper Noddesbo 1, Mads Mensah Larsen, Nikolaj Markussen 2, Kasper Nielsen, Casper U. Mortensen, Lasse Svan, Rasmus Lauge 1.

Sędziowali: Nenad Krstic, Peter Ljubic (Słowenia)