​Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole) zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii 105 kg. Na pomoście w Splicie uzyskał w dwuboju 387 kg. Wygrał Ormianin Simon Martirosjan - 414 kg, a srebro wywalczył Bułgar Wasil Gospodinow - 397 kg.

Arkadiusz Michalski /Tytus Żmijewski /PAP

Drugi z reprezentantów Polski, Przemysław Budek (UKS Impuls Warszawa) zajął dziewiąte miejsce z wynikiem 371 kg.

To trzeci medal dla Polski w zawodach w Splicie. Wcześniej złoty zdobyła Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra, kat. 53 kg), a brązowy - Krzysztof Zwarycz (Budowlani Opole, 85 kg).

27-letni Michalski po raz trzeci stanął na podium ME. Dwukrotnie był drugi - w Tbilisi w 2015 roku (w zawodach zajął trzecie miejsce, ale półtora roku później w dyskwalifikacji Mołdawianina Adriana Zbirnei przyznano mu srebro. Złoto zdobył wtedy Bartłomiej Bonk) oraz w ubiegłym roku w norweskim Forde.

Do mistrzostw w Splicie przystąpił po kontuzji i - jak oceniał trener kadry Robert Dołęga - nie osiągnął optymalnej formy. Potwierdził to wynik w dwuboju - 387 kg. Więcej Michalski dźwignął i w Tbilisi (399 kg), i w Forde (403 kg), a także na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie rezultat 400 kg dał mu siódme miejsce.

W sobotę rozpoczął start od udanego podejścia w rwaniu do sztangi 170 kg. Kolejne próby - 174 i 175 kg - były niezaliczone. W podrzucie uzyskał najpierw 210, a w trzeciej próbie - 217 kg.

Poza zasięgiem rywali był srebrny medalista olimpijski z Rio Simon Martirosjan, osiągając najlepsze wyniki zarówno w rwaniu (184 kg), jak i w podrzucie (230 kg).

Nie liczył się w walce o medale jeden z faworytów, reprezentant Rosji Dawid Bedżanian, który spalił wszystkie próby w rwaniu. Swój potencjał pokazał w podrzucie, zdobywając "mały" srebrny medal z wynikiem 221 kg.

Mistrzostwa zakończą w sobotę finały dwóch najcięższych kategorii: plus 92 kg kobiet, z udziałem Aleksandry Mierzejewskiej (Legia Warszawa) i Magdaleny Karolak (Włókniarz Konstantynów), oraz plus 105 kg mężczyzn, w której wystartuje Daniel Dołęga (Budowlani Opole).