Polska przegrała w szwedzkim Kristianstad z Francją 22:31 (9:15) w swoim pierwszym meczu grupy B turnieju finałowego mistrzostw Europy piłkarek ręcznych.

Gra biało-czerwonych napawała optymizmem tylko do dziesiątej minuty, kiedy prowadziły 5:4. W prawie dziesięciu kolejnych nie zdołały zaliczyć choćby jednego trafienia. Na początku Weronika Gawlik obroniła karnego i wychodziła obronną ręką dwukrotnie w sytuacjach sam na sam. Monika Kobylińska w tym czasie zdobyła dwa gole, jak się później okazało były to jej jedyne trafienia w tym meczu.

Potem polska defensywa nie stanowiła specjalnego problemu dla rywalek, a i bramkarki nie zachwycały. W ataku brakowało pomysłu na sforsowanie solidnie broniących wicemistrzyń olimpijskich z Rio de Janeiro. W 18. minucie było już 8:5 dla "Trójkolorowych", których przewaga systematycznie rosła.

Po przerwie sytuacja na boisku się nie zmieniała. Francuzki nawet grając w osłabieniu z dziecinną łatwością ogrywały podopieczne trenera Leszka Krowickiego. W polskim ataku za mało było ruchu, akcje były czytelne dla przeciwniczek, które na niewiele pozwalały przeciwniczkom.

Szybko przewaga Francji urosła do dziesięciu goli (22:12 w 39. min). Rekordowe 29:16 zanotowano w 52. min. Polki były słabsze w każdym elemencie gry. Jedynym jaśniejszym punktem była Kinga Grzyb, która bezbłędnie (raz po dobitce) wykorzystywała rzuty karne.

Kolejnym rywalem Polek będą jutro w Kristianstad wicemistrzynie świata Holenderki, które w meczu otwarcia grupy B przegrały z Niemkami 27:30.

Polska - Francja 22:31 (9:15).

Polska: Weronika Gawlik, Adrianna Płaczek - Monika Kobylińska 2, Marta Gęga, Agnieszka Kowalska 1, Patrycja Królikowska 1, Kinga Grzyb 6, Katarzyna Janiszewska 2, Joanna Drabik 3, Joanna Kozłowska 1, Emilia Galińska, Alina Wojtas 3, Natalia Nosek, Kamila Szczecina, Kinga Achruk 1, Ewa Andrzejewska 2.

Francja: Laura Glauser, Amandine Leynaud 1 - Amanda Kolczynski 5, Camille Ayglon Saurina 1, Allison Pineau 2, Laurisa Landre, Grace Zaadi Deuna 2, Manon Houette 1, Siraba Dembele 5, Laura Flippes 1, Tamara Horacek 1, Beatrice Edwige, Estelle Nze Minko 5, Marie-Paule Gnabouyou 2, Gnonsiane Niombla 2, Alexandra Lacrabere 3.