Adam Małysz zdobył czwarty w swojej karierze Puchar Świata w skokach narciarskich. Po trzech zwycięstwach w Planicy Małysz wyrównał historyczne osiągnięcie Fina Mattiego Nykaenena.

Małysz wcześniej zdobył Kryształową Kulę w latach 2001-2003 jako pierwszy w historii wygrywając trzy kolejne cykle Pucharu Świata. Nykaenen wygrywał w sezonach 1982/83, 1984/85, 1985/86 i 1987/88.

Polski mistrz był najlepszy w ostatnim konkursie tegorocznego sezonu - skoczył 220 m. Norweg Anders Jacobsen był 8. Konkurs zakończono po pierwszej serii. Małysz z notą 215 pkt o trzy punkty wyprzedził Szwajcara Simona Ammanna (217,5 m) oraz o 3,2 pkt Austriaka Martina Kocha (216,5). Jacobsen stracił do Polaka 12,4 pkt. Bardzo dobrze spisał się drugi z Polaków, Kamil Stoch skoczył 210,5 m i zajął 11. miejsce.

To wyjątkowy dzień, wyjątkowy weekend. Trudno mi mówić, brakuje słów - powiedział po zawodach Adam Małysz. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli w tym sukcesie, wszystkim z którymi mogłem pracować i na których zawsze mogłem liczyć. Dziękuję też kibicom, którzy zawsze mnie wspierali, a w Planicy cudownie dopingowali i wierzyli, że mogę zdobyć Kryształową Kulę - stwierdził.

Małysz był w tym roku królem słoweńskiej skoczni Letalnica. Wygrał wszystkie trzy konkursy i zdobył także małą Kryształową Kulę za pierwsze miejsce w lotach narciarskich.

32 Arttu Lappi Finlandia 179,5m 165,9

Polski mistrz wyprzedził drugiego w klasyfikacji generalnej Norwega Andersa Jacobsena o 134 punkty. Trzeci w klasyfikacji Szwajcar Simon Ammann stracił do Małysza 286 punktów.

Zobacz, jak Adam Małysz rywalizował z Andersem Jacobsenem w wyścigu po Kryształową Kulę

Po wspaniałym skoku Adama Małysza w Planicy w górę skoczyli też polscy kibice. Rekordy życiowe "skoków z radości" bili zwłaszcza mieszkańcy rodzinnego miasta Małysza – Wisły. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Macieja Grzyba:

Adam Małysz ma na swoim koncie 2 medale olimpijskie, 4 złote medale mistrzostw świata, 4 Kryształowe Kule PŚ, 9 rekordów skoczni, 38 zwycięstw w PŚ i 73 miejsca na podium. Posłuchaj relacji Kuby Wasiaka z redakcji sportowej RMF FM:

W sobotę Adam Małysz w pięknym stylu wygrał drugie zawody pucharu świata w Planicy. Tuż za nim uplasował się Norweg Anders Jacobsen.

Adam Małysz był trochę zmęczony. Jeszcze nigdy nie było trzech konkursów w Planicy. (...) Bolą mnie nogi, ponieważ te przeciążenia są dużo mocniejsze, a lot trwa znacznie dłużej - mówił skoczek z Wisły. Przypomnimy. Początkowo w Planicy miały się odbyć dwa konkursy. Trzeci przeniesiono tam z norweskiego Vikersund, gdzie w połowie stycznia silny wiatr zmusił organizatorów do odwołania konkursu Pucharu Świata.

Swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata zdobył w sobotę Robert Mateja. Polak ostatecznie zajął 27. miejsce. Do finałowej trzydziestki nie zakwalifikował się natomiast Kamil Stoch. Trzeci z „biało-czerwonych” skoczył w pierwszej serii zaledwie 177,5 m.

W piątek na skoczni w Planicy Adam Małysz oddał najdłuższy skok zawodów i zajął pierwsze miejsce. Tym samym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W pierwszej serii Adam Małysz skoczył 208,5 m; w drugiej - 221,5 m. To był najdłuższy skok w konkursie.