Inter Mediolan pokonał w Duesseldorfie Szachtara Donieck 5:0 (1:0) i awansował do finału piłkarskiej Ligi Europy. Zmierzy się w nim 21 sierpnia z Sevillą.

Inter Mediolan - Szachtar Donieck 5:0 (1:0).

Bramki: Lautaro Martinez (19, 74), Danilo D'Ambrosio (64), Romelu Lukaku (78, 84).

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Mecz bez udziału publiczności.

Wicemistrz Włoch nie pozostawił najlepszej drużynie Ukrainy żadnych złudzeń. Szachtar miał w całym spotkaniu dwie okazje bramkowe. Tę lepszą zmarnował w 62. minucie Junior Moraes, który z bliska posłał piłkę głową wprost do bramkarza rywali Słoweńca Samira Handanovica.

Inter grał swobodnie i kontrolował przebieg spotkania. Prowadzenie objął w 19. minucie po uderzeniu głową Argentyńczyka Lautaro Martineza. Akcja rozpoczęła się po błędzie doświadczonego bramkarza Andrija Piatowa, który niefortunnie wybił piłkę wprost pod nogi rywala - Nicolo Barelli.

W 64. minucie, niedługo po sytuacji Moraesa, na 2:0 także "główką" podwyższył Danilo D'Ambrosio. Wtedy opór zespołu z Doniecka zdecydowanie osłabł. Dziesięć minut później Martinez trafił do siatki po raz drugi tego wieczoru, a dwa kolejne gole uzyskał Romelu Lukaku (78. i 84.). Belg pokonał bramkarzy rywali w 10 kolejnych występach w LE, co jest rekordem rozgrywek.

Inter stanie przed szansą zdobycia pierwszego trofeum od dziewięciu lat. W 2011 wywalczył Puchar Włoch.

Finał Ligi Europy zostanie rozegrany w piątek w Kolonii. Początek meczu o godzinie 21.