Arka Gdynia wygrała 3:2 zacięty mecz z FC Midtjylland w 3. rundzie eliminacji Ligi Europejskiej. Dwie bramki dla drużyny z Gdyni zdobył Marcus Vincius, a raz na listę strzelców wpisał się Rafał Siemaszko: zwycięskiego gola strzelił w 93. minucie! Rewanżowe spotkanie rozegrane zostanie 3 sierpnia w Herning.

Liga Europejska. Arka Gdynia wygrała 3:2 mecz z FC Midtjylland /Adam Warżawa /PAP

>>>>>Mecz Arka Gdynia - FC Midtjylland. Zobacz zapis relacji na żywo!<<<<<

Arce Gdynia udał się powrót po 38 latach na arenę europejskich pucharów. W 1979 roku żółto-niebiescy zostali wyeliminowani z Pucharu Zdobywców Pucharów już w pierwszej rundzie przez Beroe Stara Zagora: po zwycięstwie u siebie 3:2 i porażce w Bułgarii 0:2.

W eliminacjach Ligi Europejskiej Arka występuje jako zdobywca Pucharu Polski, a rywalizację zaczęła właśnie od trzeciej rundy.

Już pierwsza połowa spotkania z FC Midtjylland dostarczyła kibicom wielu emocji. Mimo że drużyna duńska była faworytem, to obraz gry na boisku tego nie potwierdzał. Mecz był wyrównany, Arka nie ograniczała się tylko do obrony, ale też atakowała. Stadion oszalał z radości w 31. minucie: Marcus Vinicius popisał się pięknym strzałem zza pola karnego w lewy górny róg bramki i nie dał szans golkiperowi gości.

Żółto-niebiescy nie cieszyli się jednak długo prowadzeniem. Już po dwóch minutach Duńczycy wykorzystali błąd obrońców Arki i wyrównali stan meczu, a po kolejnych trzech minutach wyszli na prowadzenie: po dośrodkowaniu z rzutu rożnego kapitana FC Midtjylland Jakoba Poulsena celnie główkował z czwartego metra Marc Dal Hende.

Kiedy wydawało się, że Arka nie podniesie się już po tym ciosie, bramkarz duńskiej ekipy sfaulował w polu karnym strzelającego głową do pustej bramki Patryka Kuna. Arbiter wskazał na "jedenastkę", a rzut karny pewnie wykonał Marcus Vinicius.

W drugiej połowie przewagę mieli goście, którzy stworzyli kilka groźnych sytuacji. W 61. minucie przed utratą gola uratowała żółto-niebieskich poprzeczka. Arka nie pozostała jednak dłużna: w 68. minucie minimalnie nad poprzeczką uderzył z pola karnego Tadeusz Socha.

A kiedy już wydawało się, że mecz zakończy się remisem, w doliczonym czasie gry po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Michała Nalepy do bramki gości trafił głową Rafał Siemaszko.

Arka Gdynia - FC Midtjylland 3:2 (2:2)

Bramki: 1:0 Marcus Vinicius (31), 1:1 Rilwan Hassan, 1:2 Marc Dal Hende (36), 2:2 Marcus Vinicius (39-karny), 3:2 Rafał Siemaszko (90+2).

Żółta kartka: Grzegorz Piesio (Arka).

Sędzia główny: Enea Jorgji (Albania).

Widzów: 14 037.