Lech Poznań zremisował na wyjeździe z kazachskim Żetysu Tałdykorgan 1:1 i awansował do drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Bramka Bartosza Ślusarskiego wystarczyła, bo w pierwszym spotkaniu Kolejorz wygrał 2:0.

Mecz na stadionie w Tałdykorganie obejrzało na trybunach trzy i pół tysiąca kibiców. Piłkarze z Polski mogli liczyć na doping tylko 60 swoich fanów, którzy razem z nimi przylecieli czarterowym samolotem.

Już w 13. minucie spotkania sympatycy Kolejorza mieli powody do radości. Bartosz Ślusarski przejął piłkę na połowie przeciwnika, popędził na bramkę Żetysu i w sytuacji sam na sam nie dał szans Władimirowi Longinowskiemu.

W pierwszej połowie poznaniacy byli zdecydowanie lepszym zespołem. Oddawali dużo strzałów na bramkę Kazachów, ale niestety mieli problemy z ich celnością. W ostatnich minutach przed gwizdkiem na przerwę piłkarze Żetysu kilka razy groźniej zaatakowali bramkę gości. W 44. min. uderzeniem z ok. 18 metrów popisał się Serikżan Mużykow. Krzysztof Kotorowski spóźnił się z interwencją i po chwili musiał wyjmować futbolówkę z siatki.

Od pierwszych minut drugiej połowy Kazachowie rzucili wszystkie siły pod bramkę poznaniaków. Animuszu miejscowym zawodnikom starczyło jednak tylko na kilkanaście minut. W 55. min. mogło być już 2:1 dla Kolejorza. Po akcji Gergo Lovrencsicsa, Vojo Ubiparip minął się z piłką, a zamykający akcję Ślusarski z czterech metrów fatalnie spudłował.

Już za tydzień poznańską drużynę czeka kolejna długa wyprawa. Piłkarze Lecha polecą do Azerbejdżanu, gdzie w pierwszym spotkaniu drugiej rundy kwalifikacyjnej zagrają z Chazarem Lenkoran. Lechici spotkali się z tym zespołem cztery lata temu w pierwszej rundzie kwalifikacyjnej Pucharu UEFA. Dwukrotnie wygrali - 1:0 na wyjeździe i 4:1 na własnym stadionie.

Składy obydwu drużyn:

Żetysu Tałdykorgan: Władimir Loginowski - Tanko Djakow, Milosz Michajłow, Sinisa Dobrasinovic, Danijar Mukanow (87. Zachar Korobow) - Danilo Belic (67. Aleksiej Szczotkin), Zoran Kostic, Sergiej Skorych, Ołżas Spanow (85. Ajdar Kumisbekow), Serkiżan Mużykow - Edin Junuzovic.

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Mateusz Możdżeń, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Szymon Drewniak, Rafał Murawski, Ivan Djurdjevic (80. Aleksandar Tonew) - Gergo Lovrencsics (66. Jacek Kiełb), Bartosz Ślusarski (89. Tomasz Kędziora), Vojo Ubiparip.

Sędzia: Siergiej Cynkiewicz (Białoruś)