7 września w Wieliczce, Słupsku i Olsztynie wystartuje pierwsza edycja cyklu "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie". W jego ramach łącznie odbędzie się szesnaście zawodów eliminacyjnych we wszystkich województwach, a cykl zwieńczy wielki finał na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. We wszystkich zawodach weźmie udział blisko dziesięć tysięcy dzieci.

Młodzież dziś spędza za dużo czasu przed komputerem, więc podpisuję się pod tym programem. Może ktoś złapie dzięki temu bakcyla i stanie się mistrzem. Uwielbiam brać udział w spotkaniach z dziećmi, bo to jest wymiana energii, a od dzieci czerpiemy bardzo dużo radości - mówi Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio.

W jakich miastach odbędzie się akcja?

W zawodach wezmą udział dzieci w wieku 10 i 11 lat. Młodzi sportowcy rywalizować będą w 16 polskich miastach: w Wieliczce, Słupsku, Olsztynie, Lublinie, Częstochowie, Włocławku, Stalowej Woli, Karpaczu, Radomiu, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku i Szczecinie.

Podczas ostatnich zawodów zaplanowanych na 18 września poznamy ostatnich uczestników ogólnopolskiego finału. Ten odbędzie się 30 września i 1 października w Warszawie.

Naszym głównym założeniem przy organizacji "Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich" jest zainteresowanie młodych ludzi uprawianiem lekkiej atletyki. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w tej chwili jest nam łatwiej promować nasz sport, bo lekkoatleci na igrzyskach w Tokio, a także na tegorocznych dużych imprezach pokazali się z bardzo dobrej strony. Ich nazwiska są znane i rozpoznawalne wśród młodych ludzi, którzy mają na kim się wzorować - mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Na wzór największych imprez

Wszystkie zawody zostaną zorganizowane na wzór największych imprez lekkoatletycznych, w których biorą udział profesjonaliści. Cała oprawa audiowizualna będzie przypominała zawody dla profesjonalnych lekkoatletów - zapewnia wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

Obok rywalizacji sportowej zorganizowane zostaną "Strefy Młodego Olimpijczyka". To wydarzenia promujące i popularyzujące pozytywny wpływ sportu na fizyczny oraz psychiczny rozwój dziecka. W ich trakcie dzieci i młodzież będą mogli sprawdzić się w uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych, a także w wiedzy np. na temat hymnu Polski. Szczególnym celem cyklu "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" jest bowiem kształtowanie postaw patriotycznych w tym szacunku do hymnu państwowego, godła, barw Rzeczypospolitej Polskiej i historii Polski.

Bardzo się cieszę, że powstał taki program, bo on jest bardzo potrzebny i dla dzieciaków, i dla naszej dyscypliny. Każdy z nas zaczynał od zawodów szkolnych, później regionalnych, makroregionalnych i tak dalej. Dziś jestem mistrzynią olimpijską i mam nadzieję, że zachęcę dzieciaki do uprawiania lekkiej atletyki - mówi Justyna Święty-Ersetic, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio.

"Dzięki temu znajdzie się sporo talentów"

Takie projekty stwarzają świetną okazję, by trenerzy mogli zauważyć utalentowaną młodzież. Na pewno dzięki temu znajdzie się sporo talentów - dodaje Kinga Gacka z polskiej grupy biegaczek na 400 metrów.

Projekt "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.

Kalendarz zawodów

Kalendarz zawodów eliminacyjnych cyklu "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie 2022":

  • 7 września - Wieliczka (woj. małopolskie)
  • 7 września - Słupsk (woj. pomorskie)
  • 7 września - Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie)
  • 8 września - Lublin (woj. lubelskie)
  • 9 września - Częstochowa (woj. śląskie)
  • 10 września - Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie)
  • 13 września - Stalowa Wola (woj. podkarpackie)
  • 14 września - Karpacz (woj. dolnośląskie)
  • 14 września - Radom (woj. mazowieckie)
  • 14 września - Kielce (woj. świętokrzyskie)
  • 15 września - Łódź (woj. łódzkie)
  • 15 września - Poznań (woj. wielkopolskie)
  • 16 września - Opole (woj. opolskie)
  • 16 września - Gorzów Wielkopolski (woj. lubuskie)
  • 17 września - Białystok (woj. podlaskie)
  • 18 września - Szczecin (woj. zachodniopomorskie)

Opracowanie: