​65 zawodników powołał do reprezentacji na 11. mistrzostwa Europy do lat 23 Polski Związek Lekkiej Atletyki. W składzie ekipy są m.in. Ewa Swoboda, Sofia Ennaoui, Konrad Bukowiecki. Zawody na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy odbędą się w dniach 13-16 lipca.

Mamy sporo szans na czołowe lokaty. Zdobycie siedmiu medali ocenię jako bardzo dobry występ reprezentacji, natomiast przekroczenie tej liczby uznam za ogromny sukces. W gronie zawodników są ci już bardzo doświadczeni na arenie międzynarodowej i na nich liczymy najbardziej. Wierzę jednak w szereg niespodzianek, tych pozytywnych - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Na wysokich pozycjach w tabelach europejskich U23 plasuje się kilkunastu polskich lekkoatletów. Największym dominatorem jest Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno), który po pchnięciu kuli w Kielcach 13 maja na odległość 21,51 ma ponad metr przewagi nad drugim zawodnikiem w zestawieniu.

Wiceliderem tabeli skoczków wzwyż jest legitymujący się wynikiem 2,26 Norbert Kobielski (MKS Inowrocław). Wysoko notowana Ennaoui (MKL Szczecin) będzie miała poważną rywalkę w szybko biegającej 1500 m Niemce Konstanze Klosterhalfen. Trzeci rezultat na kontynencie ma Aneta Konieczek (WMLKS Nadodrze Powodowo) - 9.57,70 na 3000 m z przeszkodami.

Na czołowych miejscach są też Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków) - 56,87 na 400 m przez płotki oraz tegoroczny rekordzista Polski U-23 na 1500 m Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów) - 3.36,37. Medalowe szanse mają dyskobol Bartłomiej Stój (AZS KU Politechniki Opolskiej) oraz kulomiotka Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok), która w weekend podczas mistrzostw Polski U23 w Suwałkach wypełniła minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie.

Mistrzostwa Europy U-23 w Bydgoszczy w 2003 roku

Wiceprezes PZLA Tomasz Majewski wspomniał o swym starcie w mistrzostwach Europy U-23 w Bydgoszczy w 2003 roku.

Poziom tych zawodów był iście mistrzowski, a ja w konkursie pchnięcia kulą znalazłem się poza podium, zajmując czwarte miejsce. Dla polskiej ekipy była to jednak bardzo szczęśliwa impreza, zakończona zdobyciem aż 16 medali, w tym pięciu złotych, wywalczonych m.in. przez Kamilę Skolimowską w rzucie młotem czy Marka Plawgo na 400 m przez płotki. W tych zawodach startują już gwiazdy, a wielu jest takich, co wchodzą do "dużej" lekkoatletyki - powiedział dwukrotny mistrz olimpijski.

Wtedy, 14 lat temu, medale zdobywały takie gwiazdy światowego formatu jak Rosjanka Jelena Isinbajewa w skoku o tyczce, Chorwatka Blanka Vlasic w skoku wzwyż, Szwedka Susanna Kallur na 100 m przez płotki, Fin Tero Pitkamaki w rzucie oszczepem czy Węgier Krisztian Pars w rzucie młotem.

Dyrektor generalny mistrzostw Europy U-23 Krzysztof Wolsztyński wspomniał, że od 10 lipca na Starym Rynku stanie miasteczko lekkoatletyczne. Potem, w dniach zawodów, przeniesione zostanie na stadion.

Każdy będzie mógł się tam biegać, skakać czy pchać kulą. Zapraszamy młodzież do kibicowania. Chcemy zachęcić do wspólnej zabawy kolejne pokolenia fanów królowej sportu. Wejściówki na zawody w cenie od 5 do 40 zł będą uprawniały do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską - poinformował.

Uroczyste otwarcie 11. młodzieżowych ME planowane jest na Wyspie Młyńskiej 12 lipca. W czterodniowej imprezie rywalizować będzie ok. tysiąca lekkoatletów z 43 krajów.

Polska w dziesięciu dotychczasowych edycjach mistrzostw zdobyła 107 medali. Przed dwoma laty w Tallinnie biało-czerwoni na podium stawali aż dwunastokrotnie, a na najwyższym stopniu Karol Zalewski na 200 m, Artur Kuciapski na 800 m, Patryk Dobek na 400 m przez płotki i Kacper Oleszczuk w rzucie oszczepem.


(łł)