Michał Kwiatkowski z ekipy Omega Pharma-Quick Step zajął trzecie miejsce na piątym etapie kolarskiego wyścigu Dookoła Kraju Basków, z metą w Markina-Xemein. Najszybszy okazał się Brytyjczyk Ben Swift, a liderem pozostał Hiszpan Alberto Contador.

Kwiatkowski po raz czwarty w tegorocznej imprezie uplasował się na najniższym stopniu podium. Polak poprzednio zajmował trzecie miejsce na pierwszym, drugim i trzecim etapie. W klasyfikacji generalnej wciąż jest siódmy ze stratą 41 sekund do Contadora (Tinkoff-Saxo).

W piątek kolarze mieli do przejechania 160,2 km z Eibar do Markina-Xemein. Polski zawodnik Omega Pharma-Quick Step był bliski zwycięstwa. Kilkaset metrów przed metą, gdy rozprowadzał go m.in. kolega z ekipy Niemiec Tony Martin, znajdował się na czele stawki, ale ostatecznie został wyprzedzony przez Swifta (Team Sky) i Hiszpana Alejandro Valverde (Movistar). W czołowej grupie na metę przyjechało 22 kolarzy, w tym wszyscy liczący się w klasyfikacji generalnej imprezy.

Na 45. miejscu uplasował się drugi z Polaków Michał Gołaś. Kolega Kwiatkowskiego z Omega Pharma-Quick Step stracił 10.22 do najlepszych.

Do zakończenia wyścigu pozostał jeden etap - sobotnia jazda indywidualna na czas na dystansie prawie 26 km w Markina-Xemein. Sprawa zwycięstwa w imprezie jest wciąż otwarta. Mimo mojej przewagi uważam, że groźni będą Valverde i świetny w czasówce Kwiatkowski - przyznał Contador.