Robert Kubica z teamu BMW-Sauber zajął piąte miejsce w Grand Prix Monaco, piątej eliminacji mistrzostw świata Formuły 1. Wygrał Hiszpan Fernando Alonso z McLaren-Mercedes, przed swoim kolegą z zespołu, Brytyjczykiem Lewisem Hamiltonem.

Kubica startował z ósmej pozycji, ale już na pierwszym wirażu został wyprzedzony przez Brazylijczyka Rubensa Barrichello. Chwilę później z powodu awarii wyścig zakończył Mark Webber i Polak wrócił na ósme miejsce. Długo odrabiał straty i długo zwlekał z wizytą w boksie.

Zespół BMW wybrał strategię jednego zjazdu do boksu, który nastąpił na 45. z 78 okrążeń GP Monaco. Przed zmianą opon Polak zajmował piątą pozycję, której nie stracił już do mety. W klasyfikacji generalnej kierowców Kubica zajmuje 7. miejsce z 12 punktami.

Ubiegłoroczny triumfator, Alonso wyprzedził drugiego kierowcę z zespołu McLaren-Mercedes - Brytyjczyka Lewisa Hamiltona, który stracił pozycję lidera w klasyfikacji MŚ kierowców na rzecz Alonso. Trzecie miejsce zajął Brazylijczyk Felipe Massa z Ferrari, a czwarty był Włoch Giancarlo Fisichella z Renault.

13 Heikki Kovalainen Renault 2 okr.
14 David Coulthard Red Bull-Renault 2 okr.
15 Jarno Trulli Toyota 2 okr.
16 Ralf Schumacher Toyota 2 okr.
17 Takuma Sato Super Aguri-Honda 2 okr.
18 Anthony Davidson Super Aguri-Honda 2 okr.

Alonso, mistrz świata z ostatnich dwóch sezonów, odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie (po marcowym triumfie w GP Malezji), a 17. w karierze. Ma teraz na koncie 38 punktów i objął prowadzenie w klasyfikacji MŚ kierowców, chociaż taki sam dorobek ma jego kolega z zespołu - Lewis Hamilton (nie odniósł ani jednego zwycięstwa).