Rafał Ratajczyk zdobył brązowy medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym w wyścigu scratch w Palma de Mallorca. Mistrzem świata został reprezentant Hongkongu Kam Po Wong.

Pozostali reprezentanci Polski startujący w piątkowych zawodach spisali się słabo. Łukasz Kwiatkowski odpadł w repesażach pierwszej rundy keirinu (odmiany sprintu), a Renata Dąbrowska w 1/16 finału sprintu przegrała z Litwinką Simoną Krupeckaite. W eliminacjach - wyścigu na 200 m ze startu lotnego - Dąbrowska zajęła 23 miejsce, w gronie 25 startujących, czasem 11,972. Najlepszy czas eliminacji uzyskała Chinka Shuang Guo - 11,149 s, a drugi rezultat - 11,191 miała Krupeckaite.

W repesażowym wyścigu keirinu, w którym startował Kwiatkowski, doszło do groźnego wypadku. Poszkodowani w kraksie - Kanadyjczyk Travis Smith i Chińczyk Qi Tang zostali odwiezieni do szpitala. Wstępne diagnozy wskazują, że Smith ma złamaną kość biodrową, natomiast chiński kolarz doznał zewnętrznych obrażeń i rozległych stłuczeń.

Scratch - stosunkowo młoda dyscyplina kolarstwa torowego, w której bierze udział wielu zawodników. Polega ona na tym, że kolarze jadą wspólnie na dość długim dystansie. Charakterystyka tego wyścigu zbliżona jest do wyścigów szosowych.