Juventus Turyn po raz 28. w historii został piłkarskim mistrzem Włoch. W przedostatniej kolejce Serie A pokonał na wyjeździe Cagliari 2:0, a wicelider AC Milan przegrał w derbach Mediolanu z Interem 2:4. Na jeden mecz przed zakończeniem sezonu Juventus ma cztery punkty przewagi nad Milanem.

Przed rozpoczęciem niedzielnych meczów Juventus wyprzedzał Milan o punkt, a dodatkowo na jego korzyść działał lepszy bilans bezpośrednich spotkań, który decyduje o kolejności w tabeli w przypadku równego dorobku. Zwycięstwo "Starej Damy" i przegrana bądź remis piłkarzy z Mediolanu rozstrzygały losy rywalizacji we włoskiej ekstraklasie na korzyść ekipy z Turynu.

Juventus szybko zdobył prowadzenie w meczu z Cagliari i spokojnie kontrolował przebieg spotkania. Gola w już szóstej minucie strzelił Czarnogórzec Mirko Vucinic. Występujący w Trieście w roli gości turyńczycy w 75. minucie zdobyli drugą bramkę, kiedy podanie skierowane do Alessandro del Piero przeciął niefortunnie obrońca gospodarzy Michele Canini i skierował piłkę do własnej siatki.

Z kolei 156. derby Mediolanu od pierwszej do ostatniej minuty trzymały w napięciu. Inter objął prowadzenie w 14. minucie. Z rzutu wolnego dośrodkowywał w pole karne rywali Holender Wesley Sneijder, gdzie po zagraniu Argentyńczyka Waltera Samuela jego rodak Diego Milito pokonał bramkarza Cristiana Abbiatiego. Wyrównał tuż przed przerwą Zlatan Ibrahimovic. Szwed wykorzystał rzut karny podyktowany po kontrowersyjnym faulu bramkarza Julio Cesara.

W pierwszej minucie drugiej połowy prowadzenie objął AC Milan, a bramkę ponownie zdobył Ibrahimovic, który przerzucił piłkę na interweniującym Julio Cesarem. Sześć minut później na San Siro znów był remis. Sfaulowany w polu karnym Milito wykorzystał rzut karny.

W 78. minucie sędzia Nicola Rizzoli podyktował kolejną jedenastkę, tym razem dla Interu. Do piłki podszedł Milito, który potężnym strzałem pokonał Abbiatiego. Wynik na 4:2 strzałem sprzed pola karnego ustalił potężnym uderzeniem pod poprzeczkę Brazylijczyk Maicon. Tym samym ustępujący mistrz Włoch przegrał prestiżowe derby i stracił szanse na powtórzenie sukcesu z poprzedniego sezonu.