Burza po nieudanym występie polskich hokeistów na mistrzostwach świata dywizji IB. Reprezentację ostro skrytykował zarząd JKH Jastrzębie. "Niektórzy zawodnicy Reprezentacji Polski żądają wynagrodzenia od 15 do 25 tysięcy brutto miesięcznie" - napisały władze klubu w oświadczeniu, dodając, że zarobki większości reprezentantów nie są adekwatne do poziomu, jaki oni reprezentują.

Już na wstępie oświadczenia jastrzębscy działacze nazywają występ polskich hokeistów na turnieju w Krynicy żenującym, po czym stwierdzają, że osoby odpowiedzialne za porażkę powinny podać się do dymisji.

Mocno zaakcentowany jest wątek finansowy. Większość zawodników powinna zdawać sobie sprawę, iż wysokość ich zarobków nie jest adekwatna do poziomu, który reprezentują, i do poziomu Polskiego Hokeja. Niektórzy zawodnicy Reprezentacji Polski żądają wynagrodzenia od 15 do 25 tys. brutto miesięcznie - ujawnia zarząd JKH. Finansowe roszczenia polskich hokeistów przeciwstawia stawkom, które - jak twierdzi - obowiązują w mocniejszych europejskich ligach: Zarząd JKH GKS Jastrzębie stanowczo przeciwstawia się żądaniom tak wysokich wynagrodzeń. Takie wynagrodzenie osiągają w lidze czeskiej czy słowackiej zawodnicy - medaliści Mistrzostw Świata, Medaliści Olimpijscy oraz zawodnicy mający za sobą występy w NHL.

Na krytyce działacze z Jastrzębia jednak nie poprzestają. Jak piszą, w związku z zaistniałą sytuacją Zarząd zawiesza rozmowy z zawodnikiem Reprezentacji Polski w sprawie renegocjacji jego kontraktu i zawiesza rozmowy z dwoma czołowymi napastnikami Reprezentacji Polski na temat ich przejścia do JKH GKS Jastrzębie. W oświadczeniu czytamy również, że Zarząd liczy na przychylny odzew innych Klubów i niepodpisywanie przesadnie wysokich kontraktów z zawodnikami Reprezentacji Polski.

Więcej obcokrajowców, mniej "hokejowych emerytów"

Władze JKH mają również receptę na podniesienie poziomu polskiej ligi. Żądamy otwarcia ligi dla większej ilości obcokrajowców (6 do 8) i zagwarantowania gry w PLH co najmniej 2-3 młodzieżowców (nie tylko umieszczenie ich w protokole). Silna I Liga - bez obcokrajowców i emerytów hokejowych (max. 5 zawodników powyżej 28 lat).

Jak piszą działacze, takie działania mają na celu wyprowadzenie polskiego hokeja z zapaści, a także ograniczenie żądań finansowych niektórych zawodników, którzy reprezentują relatywnie słaby poziom.

Szli jak burza i przegrali decydujący mecz

Oburzenie działaczy z Jastrzębia wywołała porażka polskich hokeistów na krynickich mistrzostwach świata. Nic jej zresztą nie zapowiadało. Biało-czerwoni rozpoczęli turniej od zwycięstwa 9:0 nad Litwą, później pokonali Rumunię 10:0, Holandię 5:1 i Australię 5:3. Przegrana przyszła w najmniej odpowiednim momencie. W ostatnim, decydującym o awansie na zaplecze hokejowej Elity meczu podopieczni Wiktora Pysza ulegli Korei Południowej 2:3 i zakończyli turniej na drugim miejscu.