Rewolucyjna reforma rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy jest coraz bliżej ostatecznego zatwierdzenia. Przedstawiciele klubów, których większość była przeciwna zmianom, osiągnęli wstępne porozumienie z Ekstraklasą SA. Reforma zakłada, że w nowym sezonie rozegranych zostanie 37 kolejek, a po 30 meczach liga zostanie podzielona na grupy mistrzowską i spadkową.

Ze względu na nieobecność przedstawicieli dwóch klubów ustalono, że zarząd Ekstraklasy SA, w czwartek prześle do wszystkich klubów szczegóły zaproponowanych rozwiązań. Kluby po wewnętrznych konsultacjach w poniedziałek przekażą zarządowi Ekstraklasy SA formalne stanowisko w tym zakresie - napisano w oficjalnym oświadczeniu zarządzającej rozgrywkami spółki.

Prezes Ekstraklasy SA Bogusław Biszof przedstawiał zgromadzonym wszelkie zalety nowych rozwiązań. Podczas spotkania próbowano przedstawić pełny obraz reformy rozgrywek ligowych. Prezes mówił m.in. o wszystkich negocjacjach prowadzonych przez sportową spółkę w trakcie przygotowań, a także o korzyściach, jakie przyniosą zmiany umów ze stacjami telewizyjnymi transmitującymi spotkania ligowe. Wyjaśniano także wątpliwości na temat planowanej reformy, które w ostatnim czasie pojawiły się w mediach lub były zgłaszane władzom spółki - powiedział prezes Śląska Wrocław Piotr Waśniewski.

W drugiej części doszło do rozmów pomiędzy uczestnikami środowego spotkania. Dyskutowaliśmy bardzo długo - około sześciu godzin. Sporo kwestii zostało wyjaśnionych i z optymizmem patrzę w przyszłość. Myślę, że po środowym, bardzo owocnym spotkaniu jesteśmy dużo bliżej szczęśliwego końca - dodał prezes Ruchu Chorzów Dariusz Smagorowicz.

Reforma ma zwiększyć atrakcyjność rozgrywek

Reforma zakłada, że po rozegraniu - tak jak dotychczas - 30 kolejek systemem mecz i rewanż, drużyny zostaną podzielone na dwie grupy (A i B). Zespoły z miejsc 1-8 będą walczyć o mistrzostwo kraju, a te z lokat 9-16 o utrzymanie. Ich dotychczasowy dorobek punktowy zostanie podzielony na pół i zaokrąglony do góry.

W nowym etapie sezonu T-Mobile Ekstraklasy, tzw. rundzie finałowej, każdy z klubów rozegra siedem meczów (po jeden z każdym z rywali). Zespoły z miejsc 1-4 oraz 9-12, z racji wyższej pozycji w tabeli, cztery spotkania u siebie i trzy na wyjeździe, natomiast drużyny z miejsc 5-8 oraz 13-16 - odwrotnie.

Start rozgrywek nastąpi 13 lipca, a zakończenie 17 lub 31 maja 2014 roku (w zależności od ewentualnego awansu polskich piłkarzy do mistrzostw świata).

(MRod)