Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zdobyli Puchar Polski, pokonując Asseco Resovię Rzeszów 3:2 (25:22, 22:25, 25:23, 22:25, 15:13) w finale w Bydgoszczy.

Pierwszy set od początku z lekką przewagą Jastrzębian. Prowadzili 11:8, 14:10 i 16:10. Rzeszowianie zdołali na chwilę zrównać się z rywalami 18:18, a nawet wyjść na prowadzenie 19:18. Później znów jastrzębscy siatkarze zdobyli sześć punktów z rzędu i bez problemu wygrali partię.

Drugi set to walka łeb w łeb. Przez długi czas żadna z drużyn nie potrafiła osiągnąć przewagi większej niż dwupunktowa. W końcówce skuteczniejsi okazali się rzeszowianie, którzy prowadzili 21:19, 23:20 i doprowadzili do korzystnego dla siebie finału.

Trzecia partia jeszcze bardziej wyrównana. Jastrzębskiemu pomogła świetna gra Abramowa – zdobył w tej części gry osiem punktów. Czwarty set rozpoczął się od prowadzenia rzeszowian 5:0, ale zawodnicy z Jastrzębia systematycznie odrabiali straty i doprowadzili do remisu 12:12. i znowu punkt za punkt. Tym razem Rzeszowianie zachowali w końcówce więcej zimnej krwi. Tie-break!

Tu sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Na prowadzeniu raz Jastrzębski, raz Resovia. Więcej precyzji w swoich poczynaniach mieli gracze Jastrzębskiego Węgla i to jak się okazało był klucz do sukcesu.

Zdobywca Pucharu Polski otrzymał prawo gry w przyszłej edycji Ligi Mistrzów i 200 tysięcy złotych nagrody. Za najbardziej wartościowego zawodnika turnieju i jednocześnie finałowego meczu uznano Pawła Abramowa (Jastrzębski Węgiel). Rosjanin odebrał też nagrodę dla najlepszego atakującego finału.

Najlepszym zagrywającym został Benjamin Hardy (Jastrzębski Węgiel), a najlepszym przyjmującym - Krzysztof Ignaczak (Asseco Resovia). Za najlepszego broniącego uznano Pawła Ruska (Jastrzębski), blokującego - Patryka Czarnowskiego (Jastrzębski), a najlepszym rozgrywającym został Rafael Redwitz (Asseco Resovia).

Jastrzębski Węgiel: Grzegorz Łomacz 1, Benjamin Hardy 13, Patryk Czarnowski 16, Igor Yudin 8, Paweł Abramow 28, Adam Nowik 10, Paweł Rusek (libero) i Sławomir Master, Pedro Azenha 6.

Asseco Resovia:Marcin Wika 5, Grzegorz Kosok 8, Mikko Oivanen 23, Aleh Akhrem 26, Wojciech Grzyb 5, Rafael Redwitz 2, Krzysztof Ignaczak (libero) i Paweł Papke, Łukasz Perłowski, Mateusz Mika.