Jerzy Janowicz przegrał z numerem trzy światowego rankingu Szwajcarem Rogerem Federerem 4:6, 6:7 (2-7) w ćwierćfinale turnieju tenisowego ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie (pula nagród 3,2 mln euro). Obaj zawodnicy zmierzyli się po raz pierwszy.

Piątkowe spotkanie trwało godzinę i 26 minut. Oba sety były bardzo wyrównane. W pierwszym zwycięstwo dało Szwajcarowi jedno przełamanie. W drugim Polak był bardzo bliski zwycięstwa, ale Federer był w stanie odrobić straty od stanu 5:4 dla Janowicza i ostatecznie pewnie wygrał w tie-breaku.

We wcześniejszych rundach Janowicz - zajmujący 24. miejsce w rankingu ATP - wyeliminował wyżej notowanych Francuzów. W 1/16 finału wygrał z rozstawionym z numerem ósmym Jo-Wilfriedem Tsongą 6:4, 7:6 (7-5), a później z Richardem Gasquetem 3:6, 7:6 (7-2), 6:4.

Kolejnym przeciwnikiem Federera będzie inny przedstawiciel "Trójkolorowych" Benoit Paire, który wcześniej pokonał Hiszpana Marcela Granollersa 6:1, 6:0.

W ćwierćfinale odpadł faworyt turnieju, lider światowego rankingu Novak Djoković. Serb uległ Czechowi Tomasowi Berdychowi (nr 6). Bez kłopotów awansował z kolei Hiszpan Rafael Nadal. Rozstawiony z numerem piątym tenisista okazał się lepszy od rodaka Davida Ferrera.